Przejdź do treści

Zdrowy organizm dzięki mące gryczanej

  • przez

Sekretem dobrego zdrowego odżywiania jest zastąpienie wszelkich składników, które często spożywamy ich lepszymi odpowiednikami, a także zredukowanie niektórych produktów do koniecznego minimum. Dlatego oszczędzamy ilości spożywanych tłuszczy, cukrów, a na przykład wszelkiego rodzaju mąki spożywamy w ich najzdrowszym wydaniu.

Mąka gryczana nie tylko dla wegetarian

melvit mąka gryczanaChociaż mąka gryczana kojarzy się głównie z tym, że jest bezglutenowa i dlatego to najlepszy wybór dla osób, które są na takiej diecie lub nie jedzą mięsa, to warto wiedzieć, że taka mąka to zdrowy wybór dla wszystkich. Posiada ona niski indeks glikemiczny, dlatego idealnie nadaje się do regulacji poziomu cukru we krwi, jest ponadto dobrym źródłem białka i poprawia trawienie. Jest także polecana dla osób, które mają problemy z cholesterolem, gdyż obniża jego poziom przez wysoką zawartość błonnika. Przykładowo w ofercie marki Melvit mąka gryczana jest jedną z najbardziej popularnych. Zawiera witaminy z grupy B, magnez i potrzebne minerały oraz witaminy. To także doskonałe źródło krzemu, który pozwala chronić organizm przed zawałem serca, przemęczeniem oraz łamliwością włosów czy paznokci. Zastosowanie mąki gryczanej w przemyśle spożywczym jest bardzo szerokie – może ona zastąpić mąkę pszenną lub inne, w prawie każdej potrawie. Idealnie nadaje się do wypieku chleba, produkcji makaronów, ciast, naleśników czy pierogów. Warto wiedzieć, że nasi wschodni sąsiedzi, Ukraińcy, wykorzystują taką mąkę do gotowania zup, a Białorusini tworzą przy jej udziale deser owocowy na zimno – kułagi ze sfermentowanego ciasta. Jeżeli ktoś nie przepada za smakiem gryki to do wypieków tworzonych na bazie mąki gryczanej można dodać niewielką ilość mąki pszennej, aby smak potrawy nie był tak wyrazisty, a ona sama była mniej sucha.

Zdrowy tryb życia to nie tylko wzmożona aktywność, ale zwracanie szczególnej uwagi na to, co spożywamy. Dlatego warto przerzucić się w swojej codziennej diecie na takie produkty, jak mąka gryczana. Nie jest to duża i kosztowna zmiana, a dzięki niej nasz organizm może się nam odpłacić dobrym funkcjonowaniem na długie lata.