Przejdź do treści
profile aluminiowe

Wytłaczanie profili aluminiowych

Proces tłoczenia, a więc jeden z prostszych i częściej wykorzystywanych sposobów tak zwanej obróbki plastycznej metali oraz tworzyw sztucznych, ma wiele istotnych zalet. Efektem tego oczywiście jest jego olbrzymia popularność i szerokie zastosowanie w przypadku tworzenia wielu różnych najróżniejszych elementów dla odrębnych branż.

Jak powstają profile aluminiowe?

profile aluminiowePrzykładowo, w budownictwie tą metodą uzyskuje się między innymi powszechnie stosowane sprawdzone przez fachowców profile aluminiowe . Na czym polega ten cały proces? Całkowicie profesjonalnie określany mianem ekstruzji, wymaga tak naprawdę tylko i wyłącznie odpowiedniej matrycy oraz stempla, czyli formy tłoka. Czasem określany jest on również jako płyta naciskowa. Dany profil aluminiowy jest tutaj tworzony poprzez wyciskanie pod naporem stempla materiału, w tym przypadku aluminium, przez odpowiednie otwory umieszczone w matrycy. W ten sposób też od razu tworzony jest odpowiedni kształt oraz rodzaj profilu (może to być chociażby ceownik, teownik albo też kątownik aluminiowy). Wytworzony produkt ma wydłużony kształt i zmniejszony przekrój poprzeczny w stosunku do stanu z przed tłoczenia. Co najważniejsze to wszystkie te spore odkształcenie dokonują się bez naruszenia spójności materiału. Z tego też powodu istnieje oczywiście górna granica wykorzystywania tego typu metody. W tym przypadku określa ją w pewnym stopniu długość produkowanego materiału, ale wbrew pozorom tak naprawdę przede wszystkim wytrzymałość stosowanych narzędzi.

Stworzone z aluminium profile są natomiast odpowiednio długie i proste żeby pełnić swoje wszystkie najważniejsze funkcje. Warto jeszcze wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z koniecznością przeprowadzenia dużych odkształceń, wtedy cały proces odbywa się na gorąco, przy udziale wysokiej temperatury.