Szlachta w dawnych wiekach prezentowała się dumnie i okazale. Swoją pozycje społeczną szlachta podkreślała wizytowym strojem, czyli kontuszem. W rzeczywistości był to rodzaj ozdobnego płaszcza ze złoconymi lub srebrzonym guzikami oraz rozmaitymi haftami. Obecnie oryginalne kontusze wraz z pasami można oglądać w różnych muzeach.
Elementy historycznego kontusza męskiego
Kontusz był strojem szlacheckim, który mężczyźni na terenie dawnej Rzeczpospolitej nosili przez wiele wieków. Rozpowszechniony został w epoce Jagiellonów i w kolejnych stuleciach, aż do rozbiorów. Obecnie kontusz szlachecki służy do inscenizacji historycznych. Takie rekonstrukcje pokazują dawne zwyczaje oraz stroje naszych przodków. Ubierali się bardzo specyficznie, na pewno inaczej niż mieszkańcy krajów Europy zachodniej. Kontusz był typowym ubiorem krajów Europy wschodniej. Można go spotkać nie tylko w Polsce, ale i na Węgrzech, Słowacji i w Rosji. W zasadzie to rodzaj ozdobnego, wyszywanego płaszcza z widocznymi guzikami. Do męskiego kontusza dokładano szeroki, haftowany pas. To właśnie piękne, wielobarwne pasy kontuszowe stały się znakiem rozpoznawczym polskiej szlachty. Pas i kontusz godnie reprezentowały rodzimego szlachcica. Ubierał się w kontusz w uroczyste dni, na zjazdy i święta. Obecnie z kontuszy szlacheckich korzystają chętnie osoby zajmujące się rekonstrukcjami historycznymi. Warto dopasować typ kontusza do epoki historycznej.
W kontuszu szlachta Polska chodziła nie na co dzień, lecz od święta. To rodzaj staropolskiego garnituru, czyli stroju wizytowego. Kontusz był rodzajem dłuższego płaszcza o ozdobnym wyglądzie. Sięgał do kolan lub krótko za kolana. Jeszcze innym typem kontusza był żupan, czyli płaszcz bez rękawów, który nosili nawet królowie i książęta.