Tlenek wapna znany również pod nazwą wapna tlenkowego jest związkiem nieorganicznym związek chemiczny z grupy tlenków. Zastosowanie tego środka występuje w budownictwie, przemyśle ceramicznym, jak również szklarskim. Mimo to bardzo znany jest w ogrodnictwie, ponieważ to doskonały nawóz wzmacniający rośliny uprawne.
Działanie nawozu wapnowego na rośliny
Każda osoba, która prowadzi uprawę rolną wie, iż jednym z bardziej potrzebnych pierwiastków stosowanych w celu wspierania roślin jest wapno tlenkowe nawozowe. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach jak budownictwo czy przemysł szklarski, jednak najpopularniejsze jego zastosowanie występuje w ogrodnictwie. Dlaczego stosujemy wapno w prowadzeniu upraw? Ponieważ dzięki wapnu odkwaszamy glebę, aby rośliny mogły pobierać najlepsze składniki odżywcze. Dodatkowo doskonale usuwają pierwotniaki, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko kiły kapusty. Choroba ta atakuje ponad 200 gatunków roślin jak rzepak, przez co możemy stracić nawet cały plon. Dlatego warto stosować wapno w okresie jesiennym, gdy możemy bezpiecznie nawieźć ziemię bez ryzyka złego wchłonięcia w ziemię. Jesienne dni są wilgotne, a więc produkt wchłania się szybciej. Warto również wybierać dni bezwietrzne na nawożenie wapnem, ponieważ to bardzo pylisty środek. Pamiętajmy również, że tlenek wapnia wykorzystuje się przeciw owadom, które mogą również uszkodzić całą połać naszego pola uprawnego.
Każdego roku należy sprawdzać odczyn gleby, aby móc reagować w sytuacji jej zakwaszenia. Warto wtedy stosować wapno tlenkowe, które spisuje się też w sytuacji kiły kapusty oraz nadmiernej ilości owadów. Dobra gleba będzie wspomagać rozwój naszego plonu, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się straty całej naszej pracy na polu.