Przejdź do treści

Wielkości i rodzaje zbiorników na olej opałowy

Wielu inwestorów na etapie budowy domu stoi przed wyborem sposobu jego ogrzewania. Ze względów ekologicznych często wybieramy ogrzewanie na olej opałowy. Jest ono rozwiązaniem też tam, gdzie nie mamy przyłącza do sieci gazowej. Ogrzewanie olejem opałowym to komfortowy sposób i z tych powodów je wybieramy.

Który zbiornik jest lepszy: jednopłaszczowy czy dwupłaszczowy?

zbiorniki dwupłaszczowe na olejJeśli już zaplanujemy, że to będzie właśnie to ogrzewanie, musimy wybrać i zakupić odpowiedni zbiornik na olej. Jako właściciele domów nie musimy znać szczegółowych parametrów zbiorników, jednak podstawowa wiedza na ten temat może ograniczyć nam wydatki w danej chwili i w przyszłości. Dość istotny jest wybór między zbiornikiem dwupłaszczowym a jednopłaszczowym. Zbiornik dwupłaszczowy nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń, tak jak jest w przypadku instalacji zbiornika jednopłaszczowego. Zbiornik jednopłaszczowy musi posiadać wannę wychwytującą, zbiornik dwupłaszczowy – ma drugi płaszcz, który pełni tu rolę ochronną. Jakie pojemności mają zbiorniki dwupłaszczowe na olej opałowy? Najmniejsze mają raptem dwieście litrów. Te największe mają tysiąc lub tysiąc pięćset litrów pojemności. Dla wymagających stosowane są połączenia szeregowe zbiorników. Można uzyskać wtedy pojemność całego zestawu, która będzie dochodzić do dwudziestu tysięcy litrów. Powinno to zadowolić najbardziej wymagających klientów. Istotna jest również informacja, że zbiornik dwupłaszczowy na opał możemy umieścić na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.

Umiejscowienie go poza budynkiem daje nam dodatkową przestrzeń w kotłowni czy piwnicy. Oczywiście, mowa tu o dość małych zbiornikach. Przy takim umieszczeniu zmniejsza się również ryzyko pożaru i wybuchu. Ilość płaszczy i wielkość zbiornika to kwestia do ustalenia, ściśle związana z zapotrzebowaniem i naszymi finansami.