Przejdź do treści

Wentylacja chłodnicy w aucie

  • przez

Skończyłam osiemnaście lat, zdałam prawko i rodzice kupili mi samochód. Od tej pory byłam prawie dorosła. Prawie, bo wciąż na utrzymaniu rodziców. Pełną swobodę miałam uzyskać dopiero, gdy wyjadę na studia. Tymczasem musiała mi wystarczyć ta wolność, którą udało mi się osiągnąć i tak, zamierzałam z niej korzystać. Jednak okazało się, że za samochód trzeba płacić.

Kupno wentylatora do samochodu

Wentylator do chłodnicyPostanowiłam, że będę pracować dorywczo na plantacjach owoców podczas wakacji, aby móc nieco zarobić na podrasowanie auta. Pierwszą rzeczą, którą chciałam zakupić, był specjalny wentylator. Dziadek, który był mechanikiem samochodowym, obiecał, że pomoże mi w jego instalacji. Zaczęliśmy szukać ofert. Poszukiwania nie trwały długo – odpowiednie urządzenie było wystawione na sprzedaż. Wentylator do chłodnicy odgrywa ogromną rolę w chłodzeniu silnika – to dzięki niemu działa on prawidłowo. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu wentylatorów: ciągnące i pchające. Różnica pomiędzy nimi mieści się w ich budowie – mają inaczej ukształtowane łopatki. Mnie interesował wentylator ciągnący, ponieważ napęd w zespole wentylatora mojego samochodu był mechaniczny. Dokonaliśmy zakupu odpowiedniego sprzętu. Montaż urządzenia nie był trudny – wystarczyło go zamieścić pomiędzy chłodnicą a silnikiem. Odpaliłam auto i mój prywatny mechanik samochodowy sprawdził, czy wszystko działa prawidłowo. 

Instalacja wentylatora do chłodnicy przebiegła pomyślnie. Wiedziałam, że mogę liczyć na dziadka. Nie dość, że pomógł mi w montażu wentylatora, to tak naprawdę go sfinansował. Mogłam być pewna, że silnik mojego auta będzie od tej pory dobrze chłodzony. Powiedziałam dziadkowi, że może liczyć na moją pomoc w swoim warsztacie. Tymczasem mój własny samochód spisywał się wspaniale.