Przejdź do treści

Warzywa, które można uprawiać w tunelu foliowym

 

Z folii ogrodniczej można zbudować tunele i szklarnie, które nadają się idealnie do uprawy różnych warzyw. Pod takimi foliami możliwe jest nawet uprawianie warzyw ciepłolubnych. Warto wiedzieć, jakie możliwości uprawy dają dokładnie tego typu folie.

Papryka, pomidory, bakłażan i ogórki spod folii

trwała folia budowlanaDo warzyw ciepłolubnych należą z pewnością pomidory czy papryka. Oczywiście pomidory radzą sobie również bez folii, ale wtedy rosną mniejsze i są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Wystarczy jeden przymrozek, by wszystkie niedojrzałe pomidory spadły z rośliny. Z kolei papryka rośnie bardzo powoli. Nawet jeśli zostanie przesadzona do ogródka na początku wiosny, to wcale nie można być pewnym tego, że do jesieni papryka będzie już czerwona. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest trwała folia budowlana, z której można stworzyć tunel lub szklarnię. Jeśli decydujemy się na uprawę pomidorów w tunelu foliowym, to tym samym możliwe jest przyspieszenie zbiorów nawet od 10 do 25 dni! Można więc zbierać pierwsze pomidory prawie miesiąc wcześniej. Prawie taki sam efekt uzyskuje się w czasie uprawy papryki. Pod folią można nawet uprawiać bakłażana, który również jest warzywem ciepłolubnym. Oberżyna czyli bakłażan spod folii będzie o wiele większy i smaczniejszy. Pod folią bardzo szybko wzrastają też ogórki. Można uprawiać w tunelu czy szklarni foliowej różne gatunki ogórków. Zbiory można przyspieszyć od kilku do kilkunastu dni również w przypadku innych warzyw.

Warto wymienić tutaj przynajmniej kilka z nich. Na pewno pod folią można uprawiać kalafior, marchewkę, brokuł, sałatę czy rzodkiewkę. Jeśli jednak chcemy, by taka uprawa naprawdę się udała, to trzeba pamiętać o tym, by osłona foliowa była szczelna. Musi też być przepuszczalna dla światła słonecznego, które jest niezbędne do wzrostu roślin.