Przejdź do treści

Testy wykrywają celiakię

  • przez

Choroba trzewna jest uciążliwą dolegliwością o podłożu genetycznym. Pojawia się na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego po spożyciu glutenu. Białko to zawarte jest w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień. Powoduje ono reakcji immunologiczną, która jest skierowana przeciwko własnym tkankom. Skutkuje to pojawiłem się stanu zapalnego, uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, zaniku kosmków jelitowych.

Testy DNA sposobem na zdiagnozowanie celiakii

najlepszy test na celiakięSą odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Skutkuje to występowaniem różnych objawów klinicznych. Choroba ta może wystąpić w każdym wieku, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Ważne jest, by jak najszybciej zdiagnozować to schorzenie. Niepokojące powinny być objawy, takie jak biegunki, utrata masy ciała, ból brzucha, brak masy mięśniowej, utrata apetytu, wzdęcia, anemia, zaparcia, a także zaburzenia neurologiczne. W takich sytuacjach pomocny okazuje się najlepszy test na celiakię. Można ją wykryć przy pomocy badań serologicznych z krwi. W niektórych sytuacjach konieczna jest biopsja, która polega na wykonaniu gastroskopii i pobraniu niewielkiego fragmentu wnętrza jelita do badania. Najlepszą metodą jest jednak badanie genetyczne. Jest bezbolesne, daje wiarygodne wyniki. Dzięki badaniu można wykluczyć predyspozycje do celiakii, a także wykryć, komu zagraża to schorzenie.

Dzięki właściwie postawionej diagnozie nie można wyeliminować produkty bezglutenowe z diety, zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego. Testy wykonywane są zazwyczaj przy wykorzystaniu próbki krwi. Dają możliwość rozpoznania celiakii nawet u osób, u których występują nietypowe objawy. Dzięki temu mogą oni zrezygnować ze spożywania produktów zawierających gluten.