Przejdź do treści

Szambo, czyli zbiornik na ścieki

Szambo, które chcemy zakupić na naszą działkę powinno być jak najbardziej szczelne, aby nie doszło do tego, że ścieki zanieczyszczą okolice. Powinniśmy również wybrać odpowiednią pojemność szamba, aby nie zapełniało się zbyt szybko oraz nie doszło do przepełnienia. W niektórych miejscach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej, jedynym rozwiązaniem jest zbiornik na ścieki.

Jakie są zbiorniki na szambo?

szambo betonowe małopolskaProducenci oferują nam możliwość zakupu zbiornika na szambo wykonanego z polietylenu, który ma bardzo wysoką gęstość. Niestety minusem takiego rozwiązania jest to, że nie wytrzymują one dużych obciążeń i grunt nad zbiornikiem u siebie dodatkowo wzmocniony jest specjalną betonową płytą nośną. Dlatego większość osób, które poszukują zbiornika na ścieki wybiera szambo betonowe Małopolska jest obszarem, na terenie której będziemy mogli znaleźć wielu producentów oferujących gotowe rozwiązania, ale również produkcję szamba betonowego na wymiar. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w niektórych sytuacjach musimy dopasować odpowiedniej wielkości szambo do położenia działki oraz do wolnej przestrzeni, na której możemy zamontować zbiornik na ścieki. Zbiorniki betonowe najczęściej montuje się z gotowych wcześniej prefabrykatów, ale można je też wykonać bezpośrednio na placu budowy. Montaż zbiornika betonowego jest trudniejszy i trzeba tutaj również użyć dźwigu, ponieważ takie szambo jest bardzo ciężkie, ale mamy wtedy pewność, że zbiornik jest wytrzymały i nie trzeba go dodatkowo niczym wzmacniać.

Wszystkie miejsca, w których będą styki z różnych elementów niezbędnych w zbiorniku na szambo, powinny być dodatkowo uszczelnione specjalną zaprawą z cementu. Zaprawa taka musi być wodoszczelna, ponieważ mogłoby dojść do rozszczelnienia i wydobycia się zanieczyszczeń do wód gruntowych, co spowodowałoby zanieczyszczenie środowiska.