Przejdź do treści

Suka w ciąży – jak karmić?

Suki w okresie ciąży muszą być otoczone specjalną opieką. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, iż w ramach walki z bezdomnością zwierząt rozmnażamy tylko i wyłącznie psy należące do Związku Kynologicznego w Polsce, który zrzeszony jest w międzynarodowej organizacji FCI. Dobierane zwierzęta powinny być przebadane oraz posiadać cechy danej rasy. Jeżeli nie zależy nam na rodowodzie możemy psa lub kota adoptować w schronisku, czy też fundacji.

Jak karmimy suki, które spodziewają się szczeniaków?

zdrowa karma dla suk szczennychW okresie gdy nasza suka spodziewa się szczeniąt bardzo ważnym jest dobór odpowiedniego dla niej pożywienia. Taka zdrowa karma dla suk szczennych to podstawa od samego początku ciąży. Jej skład w przypadku suchej jak i mokrej odmiany będzie się różnić od zwykłej bytowej karmy przeznaczonej dla psów dorosłych o normalnej aktywności. Ciąża jest bardzo dużym wysiłkiem dla każdego organizmu, dlatego też pokarm powinien mieć podwyższoną kaloryczność, co nie może być osiągnięte przez wypełniacze. Generalnie karma tak jak i w przypadku zwykłej, codziennej wersji powinna posiadać ponad siedemdziesiąt procent mięsa w swoim składzie, z czego większość to mięso z mięśnia, a nie odpady mięsne. Musimy bardzo uważnie czytać skład zawarty na opakowaniu. Dodatkowo taka karma dla suk, które spodziewają się szczeniaków musi mieć podwyższony poziom wapnia oraz niektórych witamin. Karma dla suk ciężarnych, jak wspomniano powyżej winna zostać podawana od początku ciąży do samego jej końca, potem w czasie karmienia szczeniąt również powinna być podawana.

Karma dla suk w ciąży ma jeszcze jedno zastosowanie, może one być także podawana szczeniakom. W okresie około czwartego-piątego tygodnia, gdy małe pieski zaczynają przyjmować pierwsze stałe pokarmy, mogą dostać karmę dla suk ciężarnych. W przypadku suchej odmiany musi być rozmoczona.