Przejdź do treści

Sposoby obrony przed kleszczami

W ciepłe dni, podczas spacerów po lesie, powinniśmy bardzo uważać. Wiem, że krajobraz nie wydaje nam się niebezpieczny i wprawia nas raczej w euforię, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z dziką naturą, która kryje w sobie wiele zagrożeń dla naszego życia. Najniebezpieczniejszym z nich są leśne kleszcze.

Najlepiej jest laboratoryjnie zbadać kleszcza pod kątem chorób

kleszcz - laboratoryjne badanieTe małe owady są bardzo niebezpieczne, dla naszego zdrowia. Ich ukąszenie może nam przekazać groźne wirusy, które wywołują u nas groźne dla naszego życia choroby. Przed niektórymi nawet nie ma tak naprawdę sposobu obrony, gdy już dojdzie do zakażenia. W takim razie co wtedy możemy zrobić? Najlepszym sposobem obrony przed kleszczami jest prewencja, ponieważ gdy dojdzie już do zakażenia to mamy mało możliwości. W przypadku ukąszenia przez takiego owada jak kleszcz – laboratoryjne badanie tego osobnika to jedyny sposób na podjęcie właściwych środków przeciwdziałających chorobie. Dlatego właśnie lepiej jest zabezpieczyć się przed ukąszeniem. Wybierając się do lasu pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Liczą się wysokie buty, długie spodnie i bluza. Lepiej unikać krótkich spodenek i klapek. Można też pokusić się o jakieś środki chemiczne, które odstraszają kleszcze. Wszelkiego rodzaju spraye na kleszcze, którymi powinniśmy popsikać się przed spacerem, doskonale się sprawdzają, a naprawdę nie kosztują dużo. Najlepiej jest łączyć ze sobą te metody.

Jeszcze lepsze zabezpieczenie może nam dać prewencyjne szczepienie przeciwko najgroźniejszym chorobom, jakie wywołują kleszcze. Takie szczepionki na szczęście są dostępne od ręki i każdy z nas może się odpowiednio przygotować przed spotkaniem z tym owadem. Szczepionka przygotuje nasz układ odpornościowy na walkę z wirusami, które wywołują chorobę.