Przejdź do treści

Sposób działania blokerów przeciwsłonecznych

Negatywne oddziaływanie promieni słonecznych na skórę jest badane od lat. Promieniowanie UVA może docierać do głębszych warstw skóry, odpowiada za przyspieszone fotostarzenie, jak również spowalnia regenerację skóry. Natomiast promieniowanie UVB powoduje poparzenie skóry, jak i nadmierne rogowacenie naskórka. Dlatego tak istotne jest stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających.

Jak działa bloker słoneczny?

chroniący bloker przeciwsłonecznyOrganizm ludzki samodzielnie reaguje na zagrożenie promieniowaniem słonecznym, czego reakcją jest opalenizna. Jednak jest to wziąć za mało, dlatego należy stosować preparaty kosmetyczne z filtrami. Działają one w sposób ograniczający kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym, jak również wydłużają czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Warto wybrać wysokiej jakości chroniący bloker przeciwsłoneczny. Preparaty ochronne są szczególnie ważne w przypadku niemowląt, małych dzieci, jak również starszych. Dostępne na rynku filtry można podzielić na filtry chemiczne, inaczej nazywane pochłaniającymi, jak i filtry mineralne, które mają odbijać oraz rozpraszać promieniowanie UV. W niektórych przypadkach sprawdzają się także filtry pochodzenia naturalnego. Filtry mineralne sprawdzają się w  przypadku wrażliwej skóry, dodatkowo nie utleniają się i nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu. Natomiast filtry chemiczne mogą przetwarzać promienie słoneczne w nieszkodliwą energię cieplną.

Często w kosmetykach oferowane są dwa rodzaje filtrów, zarówno mineralnych, jak i chemicznych, co pozwala na wykorzystywanie atutów oraz zmniejszanie negatywnych właściwości. Oprócz filtrów w takich produktach są wprowadzane związki, które wychwytują wolne rodniki. Powoduje to ochronę przed skutkami promieniowania UVA, co pozwala na dopełnienie działania produktów z filtrami UVB.