Przejdź do treści

Przetwornica – konwerter energii elektrycznej

Konwerter mocy, znany również jako przetwornica napięcia lub przekształtnik napięcia, to urządzenie do konwersji energii elektrycznej, które służy do zmiany mocy elektrycznej źródła zasilania. Najczęstszym zastosowaniem tych przetworników jest zmiana napięcia z 220 woltów na 110 woltów lub z 110 woltów na 220 woltów.

Zasada działania przetwornicy

przetwornica mercedesGdy urządzenie elektroniczne, urządzenie lub elektronarzędzie zostało zbudowane dla określonego napięcia, które nie jest dostępne, jedynym sposobem na użycie urządzenia jest konwersja mocy w górę lub w dół do odpowiedniego poziomu. Potrzeba użycia przetwornicy napięcia często pojawia się w przypadku osób podróżujących lub wyjeżdżających za granicę na wakacje i zabierających ze sobą elektronikę. Przetwornice napięcia obniżającego służą do obniżenia energii elektrycznej w krajach, w których stosuje się 220 woltów, 230 woltów lub 240 woltów. Zmniejszają one prąd do 110 woltów, dzięki czemu można korzystać z elektroniki i urządzeń o napięciu 110 woltów. Przetworniki napięcia podwyższające pozwalają użytkownikowi zwiększyć napięcie ze 100 do 220 woltów. Często konwertery podwyższające działają również w celu obniżenia, co oznacza, że można ich używać na dwa sposoby – do zwiększania napięcia z 110 woltów do 220 woltów, a także do obniżania napięcia z 220 woltów do 110 woltów. Ten styl konwertera, również przetwornica mercedes, jest powszechnie znany jako konwerter step-up / step-down lub konwerter 2-drożny.

Warto zaopatrzyć się w kompletną linię konwerterów podwyższających i obniżających dostępnych w rozmiarach do 25 000 watów. Urządzenia, które będą zasilane i liczba watów przez nie używana decydują jaki rozmiar przetwornicy będzie nam w konkretnej sytuacji potrzebny. Zaleca się stosowanie przetwornika napięcia o mocy od 2 do 3 razy większej niż dane urządzenie.