Polska jest krajem przede wszystkim znanym z produktów importowanych takich jak zboże, polska wódka oraz różnego rodzaju produkty rolnicze. Są to produkty, które najczęściej wywozimy za granicę i z których czerpiemy największe dochody. Wydaje się jednak, że najczęściej wwożonym do Polski produktem zagranicznym jest wino.
Mity dotyczące braku produkcji wina
Wydaje się więc, że w Polsce nigdy nikt nie produkuje wina. Wszystkie butelki wina, które możemy zobaczyć na półkach w dużych supermarketach pochodzą z importu. Są to głównie wina francuskie, hiszpańskie, portugalskie i włoskie. Wina pochodzą więc głównie z południa Europy. Tak właśnie nam się wydaje. Jednak należy zauważyć, że w samej Polsce, zwłaszcza na terenach małych gmin, często produkuje się własnej roboty wino. Co prawda, w Polsce częściej produkowane są alkohole mocniejsze, takie jak wódka czy nalewki domowej roboty. Rzadko jest to wino, które uchodzi za alkohol stosunkowo słaby, który nie zawiera dużej ilości czystego spirytusu. Jednak na szeroką skalę prowadzona jest hurtowa sprzedaż wina polskiego. Wina te są zwykle kupowane w małych winnicach prowadzonych przez lokalnych producentów wina. Nierzadko zdarza się także, że same winnice oferują nam nocleg. Oczywiście, wszystko dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty. Jednak jest to warte ceny. Największa winnica w Polsce wprawdzie nie dorównuje rozmiarom tym znajdującym się na terenie Francji czy Włoszech, jednakże niewątpliwie jest warta odwiedzenia. Zapewnia nam odczucie lokalnej atmosfery oraz tradycji.
W Polsce mimo wszystkich mitów krążących w naszej świadomości, prowadzona jest na szeroką skalę produkcja wina. Nie jest ona tak mocno nagłośniona w mediach, gdyż lokalne winnice wolą cieszyć się produkcją wina z dala od zgiełku, nie stanowiąc atrakcji turystycznej.
Informacje pochodzą z www.winnicaturnau.pl