Przejdź do treści

Porady dotyczące kryształowego plafonu

Łatwo przeoczyć niepozorny element designu, ale rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu może wpływać na wszystko, od użyteczności przestrzeni po ogólny styl i atmosferę. Wybór odpowiedniego urządzenia, na podstawie wysokości sufitu i przeznaczenia pomieszczenia, może zmienić nudny pokój w miejsce, które jest piękne, użyteczne i zachęcające.

Plafony kryształowe należy montować na odpowiedniej wysokości

plafon kryształowy nowoczesnyPodtynkowe lampy montuje się tuż przy suficie, a półpłaskie lampy zostawiają kilka cali między urządzeniem a sufitem. Są one jednym z najbardziej wszechstronnych rodzajów oświetlenia sufitowego, ponieważ można je zainstalować niemal wszędzie, w tym niskie sufity. Najlepiej do sufitów o wysokości 2,5 metra lub niższej nadaje się plafon kryształowy nowoczesny, natomiast oprawy półpłaskie sprawdzają się dobrze w przypadku sufitów o wysokości od 2,5 do 3,5 metra. Oba style zapewniają światło ogólne lub zewnętrzne, ale zwykle jedno urządzenie nie wystarcza do oświetlenia bardzo dużego obszaru. Nie nadają się również do oświetlenia zadaniowego, które jest potrzebne na biurku lub blacie kuchennym. Oświetlenie wpuszczane jest montowane w suficie, dzięki czemu urządzenie nie zwisa w pokoju. Czasami nazywane oświetleniem garnkowym, wpuszczane oprawy są zazwyczaj małe i okrągłe. Ten rodzaj oświetlenia jest dobry do bardzo niskich sufitów lub obszarów, w których wystające urządzenia mogą ulec uszkodzeniu, np. w pokoju służącym do gier. Kilka wpuszczanych opraw można umieścić w rzędzie lub wzorze, aby oświetlić duży obszar.

W zależności od rodzaju zastosowanej żarówki i tego, czy jest szklany panel rozpraszający światło, wpuszczane oprawy mogą zapewniać oświetlenie otoczenia lub zadania. Najczęściej używane nad stołami i blatami, żyrandolem i lampami wiszącymi zapewniają zarówno światło, jak i dekorację pomieszczenia. Oprócz kuchni i jadalni tego rodzaju światła są odpowiednie do pomieszczeń o wysokich sufitach powyżej 3 metrów.