Przejdź do treści

Popularne automaty typu vending

  • przez

Każdemu z nas się czasem zdarza robić nieplanowane zakupy za niewielkie kwoty, bo na przykład dopadnie nas nagła ochota na coś słodkiego. To zupełnie normalne i także wiedzą o tym producenci maszyn vendingowych, które znajdziemy w miejscach publicznych. 

Asortyment w automatach vendingowych

automaty vendingoweRobienie zakupów w tradycyjnych sklepach stacjonarnych wiąże się często ze staniem w kolejce. Dla wielu klientów, którzy chcą kupić jedynie kilka produktów za paręnaście złotych, to powód do rezygnacji z zakupów. Takie zachowanie konsumenta jest stratą dla sprzedawcy, więc część z nich zaczęła szukać sposobu na rozwiązanie takiego problemu. I nie szukali długo, gdyż sposobem na takich klientów są automaty vendingowe, które są samoobsługowe. Nie ma do nich kolejek, ani długiego czasu oczekiwania na podanie zamówionego towaru. Klient wybiera interesujący go produkt, płaci i po paru sekundach odbiera go z podajnika. To banalnie prosty sposób na zakup przekąsek, czy napojów. W Polsce możemy spotkać przede wszystkim automaty oferujące słodkie i słone przekąski, zimne napoje w butelkach, lub puszkach, albo nawet leki sprzedawane bez recepty. Pierwsze automaty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, gdyż tam powstały i odniosły bardzo duży sukces. W Polsce nie są one aż tak popularne, ale możemy je znaleźć na dworcach autobusowych, w poczekalniach na dworcach kolejowych, na uczelniach, a nawet w instytucjach państwowych. Powszechnie znany jest automat sprzedający gorące napoje takie jak kawa, czy herbata. 

Prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem maszyny vendingowej jest znacznie tańszą alternatywą niż obsługa sklepu stacjonarnego. Z pewnością najważniejszą zaletą tego typu sprzedaży jest brak konieczności zatrudniania pracownika do obsługi klientów.