Przejdź do treści

Pielęgnacja ogrodów wiosną

Wiosna to okres kiedy wszystko budzi się do życia, przyroda również. Dlatego w tym okresie musimy szczególną uwagę poświęcić naszemu ogrodowi, tak by na lato prezentował się on znakomicie, kwiaty mają kwitnąc, a drzewka owocować. Od czego warto rozpocząć takie prace porządkowe?

Pielęgnacja i porządkowanie ogrodu

pielęgnacja ogrodów na terenie ŁodziNa pewno należy przejrzeć rośliny i zobaczyć w jakim są stanie po zimie. Niektóre z nich mimo ochrony mogą być przemarznięte, uschnięte czy zgniłe. Takie okazy należy wyrzucić by ewentualne choroby nie przeniosły się na zdrowe okazy. Warto również zebrać pozostałości okryć roślinnych, takich jak gałązki, słoma czy agrowłóknina, które miały zabezpieczać rośliny. Po przejrzeniu roślin można przejść do pracy koncepcyjnej, w końcu pielęgnacja ogrodów na terenie Łodzi wymaga przemyślenia. Jeśli jakiś roślin brakuje to należy pomyśleć nad tym, jak zagospodarować przestrzeń jaką pozostawiły. Początek wiosny do też moment na spulchnienie i napowietrzenie ziemi. Ziemia nie może być oczywiście zmarznięta, bo aerator nie wejdzie w nią. Trzeba poczekać aż przyjdą temperatury dodatnie. również dosyć wcześnie można zacząć podlewać ogród. Trawa po zimie najprawdopodobniej będzie zeschnięta i żółta, więc należy nadać jej kolory. Wiosną można też wysypywać kompost na ogródki warzywne i nawozy na trawniki. Jeśli chodzi o przycinanie drzewka i krzewów jak również o przesadzanie kwiatów to jest na to idealna pora. Kiedy będą już kwitnąć to nie można ich ruszać bo zwiędną czy zniszczeją. Drzewa będą osłabione.

Na wiosnę możemy też siać pierwsze warzywa z nasion i z flancy, dzięki czemu latem będziemy mogli się cieszyć owocami i warzywami z własnego ogródka. Wiosna również zaczynamy kosić trawniki i wykonywać opryski roślinne, jeśli są konieczne.