Architekci projektujący domy jednorodzinne proponują jako rozwiązanie grzewcze paleniska otwarte w przestrzeni mieszkania, najczęściej w salonach umiejscowionych na parterze. Systemy te maja wiele cech, które powodują, że są to obecnie jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań, często uzupełniających inne systemy ogrzewania.
Ogrzewanie piecem kominkowym
Źródło otwartego ognia w domu zawsze stanowiło jeden z elementów chętnie stosowanych przez inwestorów w zabudowie jednorodzinnej i szeregowej. To poczucie ciepła domowego ogniska, połączone z zapachem palonego drewna i widokiem skrzących się polan jest elementem, dla którego udaje się połączyć walory estetyczne z niezwykle praktycznymi. Piece kominkowe dają możliwości ogrzania domu na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest tak zwany piec z płaszczem wodnym, gdzie ogrzewana jest woda rozprowadzana systemem tradycyjnych grzejników. Często jest to alternatywa dla dodatkowego kotła c.o., gdyż przy dużych powierzchniach kominek nie dałby rady ogrzać wszystkich pomieszczeń. Drug sposób to system nadmuchowy, który grawitacyjnie bądź przy pomocy systemu wentylacji rozprowadza ogrzane powietrze specjalnymi kanałami. Paliwo używane w kominkach jest niezbyt drogie i łatwo dostępne, najlepiej, gdy podczas projektowania domu znajdzie się również miejsce na magazynowanie opału tak, by mógł on schnąć z dostępem powietrza stając się czystym w aspekcie emisji spalin.
Dostępność cenowa tego rozwiązania powoduje, że inwestorzy chętniej niż kiedyś akceptują takie rozwiązania. Ważny jest tez aspekt ekologiczny czyli rodzaj stosowanego paliwa. To suche drewno, najlepiej wysezonowane, powietrzno-suche, magazynowane 2-3 lata. Daje najlepsze efekty cieplne przy minimalnej emisji, spala się niemal w 100%.