Przejdź do treści

Ogumienie ładowarek kołowych

Ładowarka kołowa to sprzęt służący do załadunku ziemi i materiałów sypkich, takich jak piasek, czy też kruszywo. Najczęściej pracują na żwirowniach, kopalniach, oraz zakładach produkcyjnych, które przerabiają tego rodzaju materiały. Duże ładowarki potrafią przewieść nawet po kilkanaście ton w łyżce, dlatego są uważane za sprzęt ciężki.

Opona do ładowarki na trudne warunki pracy

opony do ładowarekJako, że ładowarki poruszają się z reguły na nieutwardzonym i trudnym terenie, dlatego istotna jest kwestia ich właściwego ogumienia. Ładowarka powinna się poruszać po terenie sprawnie, nie może grzęznąć w podłożu, a do tego operator powinien czuć w kabinie maksymalny komfort. Na te wszystkie czynniki mają wpływ przede wszystkim właściwe opony do ładowarek, które pełnią wiele zróżnicowanych funkcji w tej maszynie. Komfort pracy operatora zależy od właściwej sprężystości opon, ponieważ sama ładowarka nie posiada amortyzatorów. Wprawdzie siedzenie operatora takową amortyzację posiada, ale i tak największe tłumienie drgań pochodzi od opon. Rozmiary opon ładowarek są dość duże. Wiele z nich jest większa niż stojący prosto człowiek. Nic dziwnego, gdyż muszą przenieść duże obciążenia na stosunkowo trudne do określenia, zróżnicowane podłoże. Najważniejszą rolę w tym gra oczywiście odpowiedni bieżnik opony do ładowarki, który powinien posiadać odpowiednią grubość i wzór, niwelujący problemy z jazdą po terenie zarówno utwardzonym, jak i nieutwardzonym.

Codzienna eksploatacja ładowarek bardzo mocno wpływa na zużycie opon, co obserwujemy poprzez stopniowo pomniejszającą się grubość bieżnika. Jeśli jednak jakość gumy, użytej do produkcji opony będzie dobra, to to zużycie będzie o wiele mniejsze. To cecha, która rozróżnia dobre jakościowo opony od tych gorszych.