Lasy w słoikach zyskują ostatnio coraz większą popularność. Nic dziwnego – są świetnym dodatkiem do wystroju wnętrz, wyglądają bardzo efektownie. Przede wszystkim jednak dostarczają uprawianym z nim roślinom odpowiedni mikroklimat potrzebny do ich prawidłowego wzrostu. Takie roślinne ogrody różnią się od siebie nie tylko zawartością, ale również rodzajem w zależności od zapotrzebowań kwiatów.
Fenomen lasów w słoikach
Na czym polega działanie takiej nietypowej doniczki dla kwiatów? Do zamykanego, szklanego naczynia wkładamy kamienie na dno, wsypujemy węgiel aktywny, który będzie filtrował wodę, a na sam wierzch sypiemy odpowiednią, wyparzoną ziemię. Następnie w tak przygotowanym słoiku sadzimy rośliny lubujące się w warunkach, które zapewniamy w tym naczyniu, i podlewamy. Po zakręceniu słoja, wewnątrz zaczyna wytwarzać się samowystarczalny mikroklimat, dzięki czemu nas wysiłek w pielęgnację roślin domowych spada często do minimum. Istnieją jednak różne rodzaje lasów. Taki roślinny ogród w słoiku może być całkowicie zamknięty, półotwarty lub otwarty, w zależności od potrzeb flory wewnątrz. W zamkniętych słojach powinniśmy trzymać rośliny przystosowane do bardzo dużej wilgoci, gdyż w takim naczyniu woda cały czas paruje, a nie ma gdzie odpłynąć. Półotwarte słoiki trzeba podlewać trochę częściej, by nawadniać kwiaty o umiarkowanych potrzebach. Z kolei w otwartych dobrze odnajdują się rośliny pustynne, czyli kaktusy i sukulenty.
Ogrody w słoikach to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią innowacyjne rozwiązania. Taki sposób przechowywania kwiatów zapewnia im lepsze warunki do wzrostu, a przede wszystkim wygląda intrygująco. Zakup takiej ozdoby do domu gwarantuje unikalny wystrój oraz pozwala na nabycie rzadkich roślin dostosowanych do tropikalnych warunków atmosferycznych.