Przejdź do treści
obciążenie dlużnika kosztami windykacji

Obciążanie dłużnika kosztami windykacji a windykator

Windykacja nie jest kojarzona z niczym przyjemnym. Z jednej strony mamy często obraz tragedii ludzkich a z drugiej strony człowieka, który musi wobec nich zachować zimną krew i działać profesjonalnie.

Pracownik może obciążyć dłużnika kosztami windykacji

obciążenie dlużnika kosztami windykacjiDlatego mało kto myśli o pracy windykatora pozytywnie. Zazwyczaj kojarzona jest z dużym stresem i ogromną presją. To prawda, że do pracy windykatora trzeba mieć pewne predyspozycje psychologiczne i nie każdy się do tego nadaje. Jednak osoby o odpowiednich cechach charakteru to fantastyczni windykatorzy, którzy często naprawdę lubią swoją pracę. Najważniejsze u windykatora nie są wcale stalowe nerwy ale empatia przy jednoczesnych umiejętnościach negocjacyjnych. Pracą windykatora nie jest dochodzenie roszczeń za wszelką cenę, od tego jest komornik. Zadaniem dobrego windykatora jest doprowadzenie do ugody na podstawie wnikliwej oceny możliwości finansowych osoby zadłużonej. Do tego służy wywiad gospodarczy. W fachowej terminologii odnosi się on do przedsiębiorstw jednak potocznie używa się tego terminu również w odniesieniu do osób prywatnych. Kto natomiast płaci windykatorowi? Pierwszym skojarzeniem jest, że wierzyciel, jako osoba zlecająca zadanie. W praktyce jednak windykator zwrot kosztów windykacji przerzucić na dłużnika, jeśli tylko taka jest wola wierzyciela. W tym wypadku koszty windykacji ponosi dłużnik, co często spotyka się jeszcze z wielkimi wątpliwościami czy nawet oburzeniem. Obciążenie dłużnika kosztami windykacji nie jest wcale jednak aż tak niesprawiedliwe. Do całej egzekucji nie doszłoby bez jego winy. Praca windykatora może nie należy do najłatwiejszych ani najprzyjemniejszych. Jest jednak potrzebna a sam windykator nierzadko lubi swoją pracę.

Tak naprawdę pierwsze miesiące w tej pracy weryfikują twoje predyspozycje. Jeśli się do tego nadajesz to odniesiesz sukces.