Przejdź do treści
obróbka skrawaniem

Nowoczesny przemysł na Śląsku a obróbka skrawaniem

Zgodnie z definicją teren przemysłowy to obszar, który jest specjalnie przeznaczony przez dane miasto pod działalność przemysłową. Rodzaj przemysłu nie odgrywa tutaj większej roli i może on być zarówno lekki, ciężki, usługowy jak i wielobranżowy.

Obróbka skrawaniem jest dokładna

obróbka skrawaniemTradycyjnie w Polsce regionem, z którym przemysł kojarzy się najbardziej jest Śląsk. W końcu Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP) to największy okręg przemysłowy w Polsce. Mimo tego, że pierwotnie związane z nim gałęzie przemysłu, a więc górnictwo i hutnictwo, zajmują dziś coraz mniejszą część gospodarki to na Śląsku istnieje wiele zakładów produkcyjnych związanych z jej innymi gałęziami. Warto tu wspomnieć chociażby o katowickiej, tyskiej czy gliwickiej strefie ekonomicznej. Jednak w przeciwieństwie do stereotypowego obrazu śląskiego, regionalnego przemysłu, można mówić tu o pełnej nowoczesności i wysokim zaawansowaniu technologicznym. Znajdujące się na tych terenach firmy, chociażby z branży motoryzacyjnej, korzystają z najnowszych technologii, czego dobrym przykładem jest obróbka cnc. Maszyny CNC – przykład nowej technologii CNC, czyli Computerized Numerical Control, to układ sterowania, który pozwala na komputerową kontrolę maszyn produkcyjnych. Dzięki niej takie czynności jak obróbka skrawaniem czy też toczenie stają się dużo bardziej dokładne i wydajniejsze. Toczenie CNC opiera się na programowaniu maszyn przy pomocy specjalnych sterowników, przez co zyskuje się tak na prędkości jak i powtarzalności całego procesu produkcji.

Jednocześnie obsługa maszyny staje się dużo lżejsza fizycznie i może być wykonywana nawet przez osoby niepełnosprawne. Jest to też dowód, że nowoczesne technologie to z pewnością przyszłość każdej gałęzi przemysłu.

Więcej na stronie http://toczeniestali.pl