Coraz częściej, chcąc zanotować przebieg spotkania czy szkolenia, decydujemy się na różnego rodzaju rejestratory dźwięku, które stały się doskonałą alternatywą dla klasycznych notatek. Na rynku znajdziemy wiele propozycji takiego sprzętu dedykowanego do różnych celów.
Od komórki po mini dyktafon w USB
Począwszy od rejestrowania wykładów, szkoleń, spotkań, zastosowanie w pracy dziennikarza czy detektywa a skończywszy na wszelkiego rodzaju notatkach głosowych, dyktafony stają się niezwykle popularną formą nowoczesnego notowania, szczególnie w przypadkach, gdzie liczy się dokładność sporządzonych notatek. Obecnie większość telefonów komórkowych zaopatrzona jest w różnej klasy dyktafony jednak ich działanie jest przeważnie ograniczone pojemnością pamięci telefonu oraz długością czasu pracy baterii. Jeżeli chcemy otrzymać dźwięk naprawdę dobrej jakości, lepszym rozwiązaniem będą samodzielne dyktafony o dużej pamięci i czasie pracy baterii nawet do kilkudziesięciu dni. W zależności od celu w jakim używamy dyktafonu możemy wybrać sprzęt rozmiaru telefonu komórkowego lub dyktafon ukryty na przykład w pendrivie czy długopisie. Szczególnie ciekawe są właśnie dyktafony miniaturowe, najczęściej kojarzone z pracą detektywów. Mogą one przybrać najróżniejsze formy na przykład listwy zasilającej, opaski na rękę czy nawet eleganckiego wisiorka. W przypadku miniaturowego dyktafonu istotna jest wysoka czułość mikrofonu, pozwalająca na wychwytywanie dźwięków nawet z odległość 15 metrów.
Rejestracja dźwięku to doskonała forma sporządzania notatek jednak należy mieć świadomość, że wykorzystanie takiego nagrania w sposób niezgodny z przepisami prawa o ochronie danych osobowych, może wiązać się z odpowiedzialnością karną. Warto więc upewnić się wcześniej na jakich zasadach i w jakim celu możemy użyć takiego nagrania zgodnie z prawem.