Przejdź do treści

Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie domu

Ceny energii nieustająco rosną i nic nie zwiastuje, że miałoby się to zmienić. Koszty utrzymania i użytkowania domu z roku na rok są coraz większe, nic więc dziwnego, że poszukujemy najbardziej oszczędnych rozwiązań. Równie ważna, co minimalizowanie kosztów, jest ekologia i zastosowanie rozwiązań, które chronią środowisko naturalne.

Pompa ciepła – tanie grzanie

nowoczesne pompy ciepła powietrze wodaNajwiększym kosztem użytkowania domu jest zazwyczaj jego ogrzewanie. Warto zatem rozważyć taki sposób ogrzewania, który nie obciąży szczególnie naszego budżetu, a przy tym nie będzie powodował zanieczyszczenia środowiska (emitował spalin do atmosfery). Takim rozwiązaniem są z pewnością nowoczesne pompy ciepła powietrze woda, które obok pomp gruntowych są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Jak działa pompa ciepła? Jest to urządzenie, a właściwie cała instalacja, która pobiera energię cieplną z gruntu lub powietrza (w zależności od rodzaju pompy) i przetwarza ją na ciepło, które można wykorzystać do zasilenia naszej domowej instalacji grzewczej. Głównym kryterium, jakim warto się kierować jest wydajność i koszty eksploatacji urządzenia. Pompa ciepła pracuje najwydajniej i najtaniej wtedy, kiedy różnica pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła jest najmniejsza. Widać to szczególnie na przykładzie pomp gruntowych, ponieważ temperatura gruntu na odpowiedniej głębokości jest niemal stała, dlatego pompa może pracować efektywnie niezależnie od temperatury powietrza. Na szczęście nowoczesne pompy ciepła powietrze woda doskonale radzą sobie nawet z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz, chociaż pobierają do tego nieco więcej energii elektrycznej. Co zatem bardziej się opłaca? Tutaj należy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile jesteśmy w stanie zainwestować w tego typu instalację (gruntowe pompy wraz z koniecznymi wymiennikami ciepła są kilka razy droższe).

Duże znaczenie podczas planowania ogrzewania domu pompą ciepła ma również możliwość zagospodarowania działki. Jeśli planujemy ułożenie na działce wymienników ciepła poziomych, potrzebny będzie bardzo duży niezagospodarowany teren. Takiego problemu nie ma w przypadku pompy czerpiącej ciepło z powietrza.