Przejdź do treści

Montaż paneli fotowoltaicznych

  • przez

W dzisiejszych czasach chyba już każdy słyszał o panelach fotowoltaicznych, gdyż są one idealnym rozwiązaniem na obecną sytuację na rynku energetycznym. Co prawda ich założenie wymaga sporej inwestycji, ale przynosi ona zyski na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Wybór najlepszych paneli fotowoltaicznych

fotowoltaikaPrzed założeniem paneli solarnych, należy wykonać wstępną analizę kosztów i opłacalności instalacji, gdyż nie dla każdego jest ona wskazana. Jeżeli nasze dotychczasowe miesięczne koszty za energię elektryczną nie przekraczały stu złotych, to fotowoltaika nie będzie opłacalna w naszym przypadku. Wynika to z faktu wysokich kosztów zakupu i montażu paneli oraz długiego zwrotu z inwestycji. Odnawialne źródła energii są głownie stosowane przez gospodarstwa domowe, gdzie mieszka przynajmniej pięć – sześć osób lub w firmach. Dane statystyczne pokazują, że z każdym rokiem przybywa kilkaset gospodarstw, które zakładają panele, ponieważ generują spore oszczędności. Dzięki fotowoltaice można obniżyć miesięczne koszy za prąd nawet o dziewięćdziesiąt procent, gdyż wygenerowanej energii wystarcza na ogrzanie domu, zapewnienie ciepłej wody czy też zasilanie domowych urządzeń elektrycznych. Oczywiście to wszystko zależy od modelu i mocy instalacji fotowoltaicznej, która powinna być odpowiednio dopasowana do zastosowania. Na rynku można znaleźć gotowe zestawy fotowoltaiczne, które można samodzielnie zamontować lub dobrać jej poszczególne elementy z pomocą specjalistów, aby pracowały maksymalnie wydajnie.

Od jakości falownika zależy niezawodność instalacji, dlatego też lepiej wybrać lepszy, aby zminimalizować ewentualne ryzyko przestoju. Panele fotowoltaiczne mogą produkować energię przez cały dzień, zatem im większa ich moc, tym więcej prądu.