Przejdź do treści

Metody identyfikacji narkotyków w więzieniach

  • przez

Ze względu na wymogi związane z bezpieczeństwem, służby więziennictwa w Polsce prowadzą różnorodne akcje mające na celu walkę z przemytem narkotyków do więzień. W jaki sposób wykrywa się substancje psychoaktywne? Jakich metod i urządzeń używa się najczęściej? Które działają na jakie typy środków odurzających?

Kontrola przebiegu narkotyków w więzieniach

skuteczny wykrywacz narkotykówZe względu na nielegalny obrót dopalaczami, wielu osadzonych w więzieniach zaczęło je samodzielnie przemycać i aplikować. Ostatnie badania dowodzą, że problem z substancjami psychoaktywnymi w placówkach był zawsze. Na przestrzeni lat, zmieniają się środki, które aplikują osadzeni. Jeszcze dwadzieścia lat temu, była to często amfetamina i marihuana. Obecnie coraz powszechniejsze są różnorodne dopalacze. Technologia związana z wykrywaniem substancji psychoaktywnych stale się rozwija. Do tej pory, służby więzienne korzystają ze specjalnie wyszkolonych psów. Istnieje też skuteczny wykrywacz narkotyków, który jest wysokiej jakości sprzętem. Pozwala on na szybką identyfikację substancji, często po wcześniejszym przeanalizowaniu próbki. Daje to możliwość stałej aktualizacji bazy danych, przez co coraz to nowsze związki chemiczne są zamieszczane w systemie. Te najwyższej jakości urządzenia wykrywają wszystkie możliwe środki psychoaktywne, niezależnie od tego, czy są pochodnymi amfetaminy, czy heroiny. Profesjonaliści często radzą, by mieszać różne środki wykrywające, aby jak najdokładniej przyjrzeć się podejrzanym paczkom.

Istotne jest też, by inspekcje były przeprowadzane regularnie, a poziom wiedzy służb był stale aktualizowany. Nawet najlepszej jakości urządzenie może się nie sprawdzić, gdy zacznie się wykonywać dopalacze z coraz to nowszych substancji. Przemycanie ich jest szczególnie niebezpiecznie, bo ciężko przewidzieć skutki ich działania na ludzki organizm.