Przejdź do treści

Kurs strzelania do ruchomych celów

Strzelanie do ruchomego celu, czyli dyscyplina trap shooting czy skeet shooting, która jest częścią dyscyplin olimpijskich jest jedną z najbardziej wymagających konkurencji strzeleckich w ogóle. Strzelanie do stacjonarnego celu jest bowiem dość proste, a niejeden profesjonalny strzelec czy zawodnik niemało zdziwił się trudnością trafiania w cel ruchomy.

Szkolenia strzelania do ruchomego celu

nauka strzelania do rzutkówNiektóre strzelnice mają cele ruchome, aczkolwiek poruszają się one wolno i zazwyczaj wyłącznie na boki, więc dla zaprawionych strzelców nie są żadnym wyzwaniem. Rzutki jakie są celem podczas strzelania dynamicznego są wyrzucane z dużą prędkością, są bardzo niewielkie, i zazwyczaj wypuszczane są pod odmiennym kątem lotu, więc strzelec musi włożyć w oddawanie strzału wszystkie posiadane umiejętności by uzyskać satysfakcjonujące wyniki. To trudna dyscyplina, nawet dla zawodowców, dlatego też nauka strzelania do rzutków jest jednym z najpopularniejszych kursów, na jakie można zapisać się na większości zaawansowanych strzelnic, zarówno wewnętrznych jak i outdoorowych. Najczęściej są to kursy dla mniej zaawansowanych strzelców rekreacyjnych, aczkolwiek bywają niesamowicie przydatne nawet dla zaprawionych strzelców, aktywnie uczestniczących w konkurencjach i zawodach strzeleckich.

Cele wykorzystywane do strzelania do ruchomego celu są zazwyczaj bardzo małe, nie większe niż piłka do ping-ponga, aczkolwiek dla ułatwienia są zawsze malowane w jaskrawe kolory, tak by były łatwiejsze do rozpoznania i wizualnego namierzenia. Z racji iż do takiego treningu potrzebna jest duża ilość przestrzeni, tylko największe strzelnice przeprowadzają go wewnątrz budynków. Zwykle szkolenia ze strzelania do ruchomych celów są jednak całkowicie outdoorowymi zajęciami.