Przejdź do treści

Kiedy warto wymienić opony?

Późna jesień to czas, kiedy powinniśmy zmienić nasze opony. Wymiana opon z letnich na zimowe to coś, o czym nie należy zapominać. Oprócz takich sezonowych wymian, należy także co jakiś czas sprawdzać stan bieżnika w naszych oponach. Kiedy będzie zbyt mały, trzeba dokonać wymiany opon na nowe. Kiedy należy to zrobić? Co może się stać, kiedy tego nie zrobimy?

Wymiana opon na nowe – kiedy i dlaczego?

szybki odbiór zużytych oponDobre opony to coś, o czym zdecydowanie warto pamiętać podczas użytkowania samochodów. Zapewniają nam nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo na drodze, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Powinniśmy pamiętać o tym szczególnie zimą, kiedy drogi mogą być oblodzone czy zasypane przez śnieg. Opony na nowe wymieniamy także wtedy, kiedy wskazują one na znaczne zużycie bieżnika. Zbyt mały bieżnik powoduje, że nasz samochód ma znacznie dłuższą drogę hamowania. Przy znacznej prędkości i mokrej nawierzchni opony z niewielkim bieżnikiem są niebezpieczne nie tylko dla nas, ale także innych uczestników ruchu. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie zużycia opon. Kiedy nasze opony nie nadają się już do jazdy, należy odwiedzić wulkanizację celem ich wymiany. Warto także zadbać o szybki odbiór zużytych opon, aby zostały one w odpowiedni sposób zutylizowane. Nie możemy samodzielnie wyrzucić ich na publiczne składowiska odpadów. Często możemy oddać je do serwisu, celem renowacji. Dzięki temu damy oponom drugie życie, co jest bardziej ekologiczne niż wyrzucenie ich.

Wymiana opon na nowe wiąże się także z pozbyciem się starych opon. Zużyte opony nie powinny zostać wyrzucone przez nas samodzielnie. Musimy zadbać o odpowiedni odbiór starego ogumienia. Takie zużyte opony można oddać do specjalnego serwisu, aby poddano je renowacji.