Owady pasożytnicze, mimo, że niewielkie i niepozorne, potrafią przysporzyć mnóstwa problemów, albowiem są nosicielami wielu groźnych dla człowieka wirusów i patogenów, mogących wywoływać, m. in. zapalenie mózgu czy tez boreliozę.
Jak pozbyć się kleszczy?
Co roku słyszy się, że populacja kleszczy się powiększa, a jest tak ze względu na ocieplający się klimat, który pozwala im na dłuższe żerowanie i składanie większej ilości jaj. Nie bez znaczenia jest też fakt iż potrafią one przezimować, a długość życia wybranych osobników może sięgać nawet trzech-czterech lat. Naukowcy szacują, że sześć-siedem osobników to nosiciele groźnych wirusów, w tym tych powodujących boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu, które jest niebezpieczne zwłaszcza w przypadku dzieci. Jedynym, skutecznym sposobem bezpośredniej walki z nimi są sprawdzone opryski na kleszcze. Wykonuje się je zwykle z użyciem specjalnych, bardzo silnych środków biobójczych i wcale nie są one drogie. Wystarczy jedynie zatrudnić profesjonalną firmę dezynsekcyjną, a ona wszystkim się zajmie. Warto też podkreślić iż opryski likwidują nie tylko żywe osobniki, ale także ich formy przetrwalnikowe. Nie można też zapominać iż mimo, że są to środki biobójcze, to ich użycie nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Ważne jest też, by nie wykonywać ich w późną wiosną ani latem, ale tuż po zimie, gdyż wtedy są najbardziej skuteczne. Jeśli natomiast idzie o ich koszt, to cenniki można znaleźć na stronach internetowych wybranych przedsiębiorstw dezynsekcyjnych.
Te pajęczaki mogą mieć wielkość połowy ludzkiego paznokcia, ale też mogą być tak małe, jak kropka na końcu tego zdania. Są to tak zwane nimfy i wtedy najtrudniej jest je zaobserwować, a co za tym idzie, jeszcze trudniej ustrzec się pogryzienia.