Przejdź do treści

Jak stworzyć design pamiątkowych monet?

Kiedy zbliża się ważna rocznica, warto stworzyć coś, co dodatkowo upamiętni te chwile. Ostatnio modne stały się tłoczone monety, które wytwarzane są w niewielkich ilościach, dlatego posiadanie ich staje się prestiżem. Są to produkty niszowe, dlatego wzory i projekty trzeba dobierać starannie. Jak producenci radzą sobie ze stworzeniem idealnego wyglądu?

Design monet pamiątkowych

tłoczone monety pamiątkoweAby zaprojektować monetę trzeba wybrać odpowiedni motyw. Do tego warto pamiętać o tym, aby wzór nadawał się do tłoczenia. Tłoczone monety pamiątkowe powinny posiadać kolor, który odzwierciedli klimat wydarzenia, którego rocznicę obchodzimy. Wiadomo, że każdy surowiec posiada inną barwę, dlatego najlepiej kierować się tym czynnikiem. Załóżmy, że moneta ma upamiętniać odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku. Moneta powinna przedstawiać postać Józefa Piłsudskiego. Postać marszałka bezpośrednio kojarzona jest z tym wielkim wydarzeniem. Jeśli chodzi o surowce, osobiście wybrałbym złoto. Data, którą wykorzystujemy jako przykład, dla wielu Polaków jest szczególnie ważna. Wydarzenia innego typu możemy projektować inaczej. Na targach motoryzacyjnych stosuje się również takie monety, jednak posiadają na sobie wizerunek polskich samochodów zabytkowych. Do takich wizualizacji wybrałbym srebro lub platynę, która łatwo podlega procesowi tłoczenia. Do tego barwa wskazuje na prestiż jakim było posiadanie przedstawionych pojazdów.

Tłoczone monety wyglądają atrakcyjnie, jednak producent przed ich tłoczeniem musi stworzyć design zgodny z rangą wydarzenia. Od tego zależy, czy klienci niszowi skuszą się na zakup monety. Warto korzystać z tradycyjnych materiałów, ponieważ kolekcjonerzy często tym kierują się podczas kupna. Upamiętnienie ważnych wydarzeń w ten sposób to świetny pomysł, sprawdzony od lat.