Przejdź do treści

Jak skonstruowane są morskie elektrownie wiatrowe?

Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju formy energii konieczna jest budowa nowych elektrowni. Te mogą pracować w oparciu o różne zjawiska fizyczne. Do tej pory w większości przypadków wykorzystywane były elektrownie opalane paliwem konwencjonalnym takim jak na przykład węgiel. Obecnie coraz więcej jednostek wytwórczych pracuje w oparciu o odnawialne źródła energii.

Jak działa elektrownia offshorowa?

konstrukcje offshoroweMożna tutaj wymienić chociażby elektrownie słoneczne, geotermalne czy biogazownie. Bardzo popularne są również elektrownie wiatrowe. Te ostatnie są sklasyfikowane jako pracujące na gruncie oraz jako elektrownie morskie. Urządzenia posadowione na morzu są znane jako konstrukcje offshorowe czyli takie, które pracują poza gruntem. Rozwiązanie takie wymaga zastosowania szeregu elementów. Można tutaj wymienić chociażby fundament, który jest wykonywany na różne sposoby w zależności od budowy dna. Wyróżnia się fundamenty: monopalowe, grawitacyjne, trójnożne czy kratownicowe. Często wykonywane są również tak zwane konstrukcje pływające. Warto wspomnieć, że zastosowanie turbin wiatrowych na otwartej przestrzeni przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich jest zwiększona produkcja energii elektrycznej w skutek oddziaływania większej siły na turbinę. Kolejną zaletą jest bardzo dużą dostępność miejsca, w którym mogą być zainstalowane takie rozwiązania.

Na pełnym morzu turbiny nie przeszkadzają również jeśli chodzi o zaburzenie wizerunku. Jak widać obecnie istnieje wiele różnych sposobów na montaż nowoczesnych elektrowni poza lądem. W zależności od warunków środowiskowych, a także ukształtowania dna konieczne jest wybranie odpowiedniego rozwiązania. To należy już do inżyniera projektującego całą elektrownię. Powinien on posiadać niezbędne kompetencje oraz doświadczenie.