Plac zabaw jest najczęściej miejscem publicznym, dlatego rzeczy, które się na nim znajdują podlegają wielu normom. Przyjrzyjmy się tematowi huśtawek, czyli czegoś, co każdy z nas zna. Na ogół sprawa wygląda bardzo prosto, lecz przy zakupie takiej huśtawki na plac zabaw trzeba zastosować się do kilku reguł. Normy dotyczą nie tylko łańcucha, ale także siedziska i stojaka, na którym będzie się wszystko utrzymywać.
Cechy huśtawek stojących na placach zabaw
Temat warto zacząć od podstawy, czyli stojaka. Może on być wykonany z drewna lub metalu. Huśtawki na plac zabaw muszą być stabilne i nie potrzebować dodatkowych podpór. Dobrze, jeśli w miejscu, gdzie mocuje się łańcuch będzie sprężyna lub łożysko, które będzie niwelować siłę tarcia. W przypadku łańcucha również trzeba wybierać tylko najlepsze produkty. Dobry łańcuch powinien przede wszystkim być mocny. Nie może być zbyt gruby. Chyba najbardziej polecam zamiast tradycyjnych łańcuchów liny plecione, które również spełniają normy. Ich udźwig sięga nawet dwóch ton, dlatego bawiące się dziecko nie spowoduje, że lina się urwie. Dobrze ona amortyzuje wszelkie podskoki na siedzisku. A co w kwestii siedziska? Najlepiej jeśli wykonane jest z tworzyw sztucznych. Dzięki temu posiada niewielką wagę i jest bardziej miękkie, niż drewno lub metal. Dziecko nie odczuje żadnego urazu na przykład przy przypadkowym uderzeniu się w nie. Podłoże pod huśtawką to inny temat, lecz zazwyczaj wykorzystuje się piasek.
Huśtawki powinny być bezpieczne. Tylko takie huśtawki można spokojnie postawić na placu zabaw, bez obaw, że dziecko zrobi sobie na nim krzywdę. Dzieci potrafią wykorzystywać huśtawki na wiele różnych sposobów, dlatego lepiej być przygotowanym na wszystko. W podsumowaniu można powiedzieć, że huśtawki muszą być mocne, stabilne i wytrzymałe.