Przejdź do treści

Ekologiczny sposób na ścieki

 

Projekt budowy domu musi zawierać rodzaj i rozmieszczenie podstawowych instalacji. Jedną z nich jest instalacja wodno-kanalizacyjna, w związku z którą konieczny jest także wybór metody zagospodarowania ścieków. O ile na terenach miejskich objętych zasięgiem kanalizacji miejskiej nie ma z tym problemu, o tyle na obszarach wiejskich trzeba radzić sobie ze ściekami inaczej.

Jak działa ekologiczne szambo?

szambo ekologiczneSposobów na odprowadzanie nieczystości z domu jest kilka. Może to być szczelny bezodpływowy zbiornik betonowy, w którym gromadzimy ścieki i który regularnie opróżniamy. Taki szczelny zbiornik może być równie dobrze wykonany z tworzywa sztucznego, wtedy jednak powinien być zakotwiony z gruncie, ponieważ może być wypychany przez wody gruntowe. Zupełnie innym rozwiązaniem jest szambo ekologiczne. Tym mianem określa się połączenie osadnika wstępnego, czyli zbiornika na większe zanieczyszczenia, z systemem rurek drenażowych poprowadzonych w gruncie na odpowiedniej głębokości. Drenaż stanowią cienkie rurki z otworami, przez które oczyszczone wstępnie ścieki rozsączane są powoli w gruncie. Nitki drenażowe mogą być różnej długości (w zależności od wymiarów działki), może być ich różna ilość. Zarówno pojemność osadnika wstępnego, jak i długość oraz ilość nitek drenażowych trzeba dopasować do własnych potrzeb (głównie do ilości produkowanych ścieków oraz do wymiarów działki). Szambo ekologiczne to prosty, naturalny i w stu procentach bezpieczny sposób na zagospodarowanie ścieków odprowadzanych z domu. Dzięki prostemu obiegowi wody, która szybko wraca do środowiska, instalacja ta wpisuje się w temat tak ważnej obecnie ekologii.

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalna? Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy na taką inwestycję. Trzeba jasno powiedzieć, że koszty inwestycyjne znacznie przekraczają budowę tradycyjnego szczelnego szamba. Jednak instalacja ta jest niemal bezkosztowa w utrzymaniu, co powoduje bardzo szybki zwrot nakładów na budowę.