Przejdź do treści

Ekologia w życiu codziennym

Nikomu nie trzeba już tłumaczyć, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Ziemia od lat zasypywana jest tonami plastikowych śmieci, z którymi musi sobie radzić przez setki kolejnych lat. Nie jest to bez znaczenia dla naszego zdrowia. Jak zatem ograniczyć produkcję plastiku? Wystarczy zacząć od siebie.

Kupuj zdrowo (nie)jednorazowo

opakowania jednorazowe ekologiczneJeśli myślisz, że Twój jeden drobny gest nie poprawi tragicznej sytuacji naszego środowiska, jesteś w błędzie. Jeśli każdy z nas będzie podchodził do sprawy w ten sposób, faktycznie niczego nie zmienimy. Jednak każdy drobny gest każdego mieszkańca naszej planety potrafi zdziałać cuda. Zmieńmy zatem nawyki i otwórzmy się na nowe rozwiązania, które ochronią środowisko przed dalsza degradacją. Ekologiczny styl życia nie wymaga poświęceń. Wystarczy kilka drobnych zmian, jak np. eliminacja z naszego życia plastikowych opakowań. Przypomnij sobie, ile razy, organizując przyjęcie urodzinowe dla dziecka, czy imprezę w ogrodzie przy grillu, kupowałeś plastikowe sztućce, talerzyki czy słomki, które lądowały później w koszu, a przez następne 100 lat ulegały powolnemu rozkładowi? Wystarczy zamienić je na opakowania jednorazowe ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów, całkowicie biodegradowalne. Kubek z włókna celulozowego będzie rozkładał się jedynie kilka miesięcy. Dodatkową zaletą jest fakt, że opakowania jednorazowe ekologiczne bardzo często produkowane są z resztek poprodukcyjnych, przeznaczonych do spalenia. Tak jest w przypadku naczyń z trzciny cukrowej. To tylko jeden z wielu przykładów proekologicznego podejścia do życia codziennego. Zamiana jednorazowych reklamówek na torby papierowe, lub wielorazowe siatki na zakupy, to kolejna drobna rzecz dla Ciebie, a wielka zmiana dla środowiska.

Zamiana złych nawyków na te przyjazne naszej planecie nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Natomiast efekty tych zmian będą widoczne już w niedalekiej przyszłości. Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami tego świata. Po nas będą tu żyły kolejne pokolenia, dlatego warto dać im dobry przykład, wpoić właściwe zasady i zostawić Ziemię w możliwie najlepszym stanie.