Przejdź do treści

Działanie młynu sitkowego

Młyny i inne tego typu urządzenia służą do rozdrabniania cząsteczek substancji stałych. Dzięki wielu dostępnym na rynku typom, każda branża może dopasować go do swoich potrzeb. W zależności od wymagań całego procesu kruszenia podczas wyboru należy zwracać uwagę na solidne wykonanie, wydajność, ale przede wszystkim zakres obsługiwania materiałów – ich twardość oraz średnicę postaci końcowej.

Budowa i wykorzystanie kołków do rozdrabniania

młyny kołkoweMłyn sitkowy jest jednym z wielu urządzeń wykorzystywanych do precyzyjnego rozbijania surowca na mniejsze części. Wszystko odbywa się za pomocą zębów i łopatek znajdujących się na wirniku. Cały proces rozdrabniania odbywa się w młynku bezsitowym poprzez uderzenia materiałów o wirujące kołki – stałe i ruchome. Właśnie dlatego często też można spotkać nazwę młyny kołkowe. W zależności od wykorzystanego wirnika można uzyskać zupełnie różny efekt. Na rynku dostępne są dwa rodzaje: wirnik z ilością łopatek i zębów dopasowaną do obrabianego surowca oraz wirnik kołkowy. Ten drugi jest znacznie popularniejszy, ponieważ stopień końcowego rozdrobnienia zależy od ilości i gęstości usytuowania kołków. Duże znaczenie ma także dobranie odpowiedniej prędkości tak, by kołki nie uległy uszkodzeniu, a materiał został precyzyjnie rozdrobniony. Wirnik jest na tyle prostym elementem, że w każdej chwili można dokonać jego wymiany. Poza tym cały młyn kołkowy nie jest skomplikowanym urządzeniem, każdy świetnie sobie poradzi z jego obsługą.

Ciągle wzrasta popularność wykorzystania właśnie młyna sitkowego do rozdrabniania. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać wirnik do oczekiwanego efektu końcowego. Jedynym minusem jest to, że nie każdy materiał będzie mógł zostać przemielony w ten sposób. Młyny kołkowe mają swoje ograniczenia, ze względu na to, że kołki bez względu na wykorzystaną prędkość nie są w stanie pracować na bardzo twardym surowcu.