Przejdź do treści

Działanie konopi indyjskiej

O konopi indyjskiej słyszał zapewne każdy z nas. Symbol charakterystycznego kilkupalczastego liścia też nie jest dla nas niczym nowym. Z czym jednak kojarzymy tę roślinę i co tak naprawdę o niej wiemy? Zapewne większość powiedziałaby, że to po prostu jeden z narkotyków, które są w Polsce nielegalne i mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Czy jednak wiemy, że oprócz tego ma w niektórych przypadkach zbawienne działanie?

Pożytek nie tylko z nasion konopi

sklep z nasionami konopiKilka państw podjęło w ostatnim czasie decyzję o legalizacji marihuany nie tylko ze względu na jej lecznicze działanie. Tak, takie także posiada. Polska należy do grona krajów, w których już zdano sobie z tego sprawę. Obecnie susz z konopi indyjskiej przepisywany jest na receptę głównie w przypadkach, kiedy pacjent cierpi na długotrwały i silny ból. To jaki wpływ będzie miała na nasz organizm konopia zależy od poziomu stężenia THC, czyli tetrakannabidiolu, który dostanie się do naszego organizmu. Jest on środkiem o silnym działaniu psychoaktywnym. Niejednokrotnie prowadzi do odczuwania nadmiernego lęku i niepokoju. Wpływa także nasennie i wspomaga apetyt, co z kolei jest zarówno cechą pozytywną, jak i negatywną. Dlatego pomimo ogólnej niechęci ze strony społeczeństwa, żaden sklep z nasionami konopi nie skarży się na brak zainteresowania ze strony konsumentów. Posiadanie samych nasion nie jest w Polsce żadnym wykroczeniem. Dopiero uprawa rośliny lub sprzedawanie jej sadzonek jest niezgodne z prawem i surowo karane.

Trudno jednoznacznie stwierdzić jak powinien wyglądać nasz stosunek do rośliny, jaka jest konopia indyjska. Mimo, że posiada składnik, który raczej powinien negatywnie wpływać na ludzki organizm, to w niektórych przypadkach okazuje się on zbawienny i pozwala łagodzić ludzkie cierpienie. To kolejny przykład tego, że nie wszystko musi być białe lub czarne, lecz istnieją także odcienie szarości.