Przejdź do treści

Działalność gospodarcza w Niemczech

Każdy, kto choć przez chwilę zetknął się z niemieckim rynkiem pracy, doskonale zna znaczenie słowa Gewerbe. Gewerba to nic innego jak własna działalność gospodarcza, którą prowadzić można również zamieszkując w Polsce. Wystarczy spełnić kilka wymogów formalnych oraz przygotować się na koszty niemieckiej działalności. 

Gewerba – własna firma w Niemczech 

gewerba w niemczechZałożenie działalności gospodarczej w Niemczech związane jest z wieloma formalnościami, zwłaszcza wtedy, gdy nie mieszkamy na stałe w tym kraju i do tego nie znamy języka. Należy w pierwszej kolejności udać się do tłumacza bądź firmy specjalizującej się w zakładaniu działalności w Niemczech. Bez wsparcia możemy mocno przedłużyć kwestie formalne oraz nieprawidłowo określić profil firmy, co w efekcie będzie generowało wyższe koszty. Gewerba w Niemczech w prowadzeniu nie różni się mocno od działalności gospodarczej w Polsce. To, co wygląda inaczej to z pewnością koszty. Informacje od przedsiębiorców dość jednoznacznie wskazują na to, że firma w Niemczech jest po prostu tańsza. Nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, a jedynie składkę zdrowotną, której wysokość zależna jest od dochodów przedsiębiorcy. Oprócz tego, niemiecka Gewerba wiąże się z niższą kwotą wolną od podatków, co jest korzyścią dla każdego pracownika na terenie tego państwa. Wszelkie inne formalności dotyczące działalności można sprawdzić w ustawie, której tłumaczenia znajdziemy w sieci bądź u usługodawców, którzy wspierają przedsiębiorców w tym procederze. 

Prowadzenie własnej firmy zawsze obarczone jest ryzykiem – jesteśmy jedynymi odpowiedzialnymi za rozwój firmy, jej działalność, zarobki i to od naszego zawzięcia zależy, jak szybko działalność zacznie przynosić korzyści. W przypadku Gewerby niższe są koszty samej firmy, ale wyższe jest ryzyko nieznajomości niemieckiego rynku bądź potknięcia w nieznanych formalnościach.