Przejdź do treści

Dobrej jakości sieczka

Jeżeli nasz koń je łapczywie i dużo to musimy zmienić jego przyzwyczajenia, gdyż to zwierzę ma bardzo mały żołądek. Sprawia to, iż musi jeść wolniej, mniejsze porcje, ale częściej podawane. W przypadku hodowli koń potrafi od razu spożywać to co dostanie, dlatego warto zacząć stosowań sieczkę oraz kratkę ograniczającą tempo.

Dodawanie sieczki do posiłków konia

sieczka dla koniaKonie w środowisku naturalnym potrafią jeść niemal całą dobę. Żywią się wtedy głównie trawą oraz sianem. Jednak w hodowli zdarza się, iż nasz koń jest łapczywy. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest sieczka dla konia, która tak naprawdę jest po prostu poszatkowanym sianem. Jest ono o wiele twardsze przez co koń musi więcej razy przeżuć je, aby przełknąć. To bardzo ważne, gdyż niewielki żołądek nie powinien przyjmować źle przeżutych pokarmów. W tej sytuacji poza siedzą doskonałym wyborem będzie też granulat. Warto wprowadzać go jednak powoli do posiłków konia, gdyż wszelkie nagłe zmiany również źle wpływają na zdrowie naszego wierzchowca. Niektóre osoby korzystają też z kratek, dzięki którym koń nie może przyjąć więcej pokarmu do psyka. W ten sposób dokładniej żuje mniejsze porcje. Pamiętajmy jednak, aby nie ograniczać zwierzęciu ilości pokarmów przez jego łapczywość. Koń musi mieć stały dostęp do jedzenia, dzięki któremu jego żołądek jest ciągle pełny, a soki trawienne się niwelują. Jest to niezbędne dla zdrowia i komfortu psychicznego tego cudownego zwierzęcia.

Posiadanie konia wiąże się przede wszystkim z ustalonym harmonogramem dnia, dzięki któremu koń się nie stresuje. Bardzo ważne jest też stosowanie technik ograniczających jedzenie łapczywego konia, gdyż przejedzenie nie wpływa dobrze na jego stan zdrowia. Dlatego sieczka czy granulat dodane do paszy są dobrą opcją.