Przejdź do treści

Dobór właściwego podkładu pod panele

Podkład pod panelami ma za zadanie umożliwić prawidłowe ułożenie podłogi, ponadto wpływa na to, jak podłoga będzie sprawdzać się podczas ciągłej eksploatacji – dobrze dobrany podkład nada panelom stabilności i zwiększy ich trwałość. Jednakże aby właściwości te zostały zachowane, podkład musi zostać odpowiednio dobrany zarówno do typu podłóg na które jest kładziony, jak i do typu paneli, których działanie ma wspierać. 

Właściwy podkład pod panelami

podkład panelowyJeśli przy wyborze paneli decydujemy się na ich wysoką jakość, co wiąże się też z wysoką ceną, to nie możemy oszczędzać ani zapominać o podkładzie. Bez niego może się okazać, że drogie panele nie będą tak trwałe jak zapowiadał ich producent i znacznie szybciej będą wymagały wymiany. Podkład panelowy stanowi niezbędny element wykładania paneli wówczas, gdy zaplanowane zostało ogrzewanie podłogowe. Podkład będzie chronił nasze panele przed ciągłymi zmianami temperatur i jego brak z pewnością będzie wiązał się ze zbyt wczesnym zniszczeniem podłogi. Również od tego, czy posiadamy ogrzewanie podłogowe czy też nie, będzie zależało to, jaki rodzaj podkładu wybierzemy. W przypadku wspomnianego ogrzewania wybrać należy poliester lub maty kwarcowe, które mają oprócz dobrej izolacji cieplnej, cechują się także wysoką izolacją akustyczną. Jeśli nie planujemy ogrzewania podłogowego, wówczas wybór mamy nieco większy i możemy zdecydować się na korek, płyty ekologiczne lub polistyren ekstrudowany. Pierwszy z nich uważany jest przez specjalistów za najlepszy podkład, gdyż między innymi jest odporny na zawilgocenie, pleśń i grzyby. 

Właściwie umocowanie paneli podłogowych pozwoli cieszyć się wieloletnimi, zadbanymi podłogami bez konieczności dodatkowego inwestowania w nie. Jeśli naszymi podłogami zajmuje się ekipa remontowa, warto zwrócić uwagę na to, jakich podkładów używają, gdyż od nich zależy komfort naszego mieszkania przez kolejne lata.