Przejdź do treści

Do czego służy obrzynarka?

We współczesnym budownictwie nadal wykorzystuje się duże ilości desek. Wykonuje się z nich zabezpieczenia do wylewania fundamentów, konstrukcje dachów, podłogi. Przydają się też do tworzenia ogrodowych altan, płotów, palet a nawet dekoracji. W jaki sposób powstają?

Zalety obrzynarki dwustronnej

obrzynarka dwustronnaCała filozofia powstawania desek, sprowadza się do wycięcia ich z drewna. Dawniej, robiono to ręcznie, przy pomocy prymitywnych narzędzi, czyli pił ręcznych. Obecnie prawie cały proces jest zautomatyzowany. Ścięte drzewo obrabia się, usuwając z niego gałęzie i korę, następnie tnie się je wzdłuż, na kawałki. Te kawałki tnie się na mniejsze części. Kolejnym krokiem jest obcięcie brzegów, tych mniejszych kawałków, na obrzynarce, żeby powstała deska. Istnieją obrzynarki jednostronne i dwustronne. Zdecydowanie najbardziej wydajna jest obrzynarka dwustronna, od razu wyrównuje oba brzegi deski. W jednostronnej, deska musiałaby znaleźć się dwa razy na tej samej taśmie. Ponad to, dwustronna jest wyposażona w laserowe wskaźniki, które pozwalają precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia, dzięki czemu jest ono najbardziej optymalne – deska ma regularny kształt. Precyzyjne cięcie zapobiega też marnowaniu materiału, obcina się tylko zbędne brzegi. Niektóre mniejsze zakłady stolarskie, czy prywatne osoby mogą pokusić się o skonstruowanie swojej własnej obrzynarki. Jest to skrajnie niebezpieczne. Brak odpowiedniego zabezpieczenia piły, może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, osoby obsługującej maszynę. Własnoręcznie wykonana instalacja zasilająca może mieć przebicia.

Nie warto ryzykować życiem, żeby zaoszczędzić pieniądze na profesjonalnym sprzęcie. Należy zawsze kupować urządzenia w sklepie, od producenta, który dba o jakość oferowanych produktów. Warto zawsze sprawdzić, czy dany sprzęt ma odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.