Przejdź do treści

Dieta bezlaktozowa

Zapewne wielu z was spotkało się w swoim życiu z pojęciem jakim jest laktoza. Laktoza jest to cukier naturalnie występujący w mleku, który stanowi około 4% składu chemicznego mleka. W wielu przypadkach jest tak, iż organizm człowieka nie jest przystosowany do trawienia tego cukru, ponieważ nie zawiera w sobie enzymu zwanego laktazą. Właśnie w takich przypadkach zdecydowanie powinno stosować się produkty bezlaktozowe.

Laktoza jako cukier mleczny

produkty bez laktozyW swoim życiu spotkałem się z wieloma przypadkami kiedy to wiele osób skarżyło się na specyficzne objawy, które pojawiały się po spożyciu mleka bądź produktów mlecznych. Do objawów tych należały przede wszystkim dolegliwości związane z wypróżnianiem jak i na przykład wysypka na ciele. Wielu z was zapewne nie wie o co w tym wszystkim chodzi oraz myśli że jest to swego rodzaju zatrucie bądź alergia. I bardzo słusznie bowiem nietolerancja laktozy stanowi jedną z nietolerancji pokarmowych, które stanowią jedną z najpopularniejszych alergii w dzisiejszych czasach. Laktoza znajdująca się w produktach mlecznych jak i samym mleku stanowi produkt, który organizm nie potrafi strawić jeśli nie zawiera odpowiedniego oraz skutecznego enzymu laktazy. W takich przypadkach osoby obarczone takim problemem zdecydowanie powinny udać się do lekarza bądź dietetyka, który stwierdzi taką właśnie dolegliwość oraz oczywiście zaleci spożycie jedzenia z uwzględnieniem składników jakimi są produkty bez laktozy. Produkty te bez problemu możemy spotkać w wielu sklepach jak i w wielu miejscach, które oferują nam produkty bio bądź produkty dietetyczne. Alergia na laktozę stanowi problem, który z czasem sam powinien przejść lecz w przypadku kiedy objawy są bardzo widoczne oraz bardzo nam przeszkadzają zdecydowanie powinniśmy wykluczyć z diety wszelkie produkty, które mogą zawierać nawet najmniejszą zawartość laktozy, ponieważ to może pogorszyć stan naszego organizmu.

Spożywanie odpowiednich produktów w przypadku kiedy posiadamy specyficzną alergię pokarmową stanowi jedno z najważniejszych czynności, którą musimy wykonywać aby stan naszego organizmu nie pogarszał się. Więc jeśli ktoś obarczony jest takim problemem zdecydowanie powinien jak najszybciej udać się do dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę przez co nasze zdrowie będzie coraz lepsze.