Przejdź do treści

Delegowani pracownicy a najniższe wynagrodzenie

Niektóre kraje, aby uczynić swoje firmy bardziej konkurencyjne względem tych z biedniejszych krajów wspólnoty europejskiej, wprowadziły specjalne przepisy, które wymagają płacenia na terenie tego kraju pracownikom według zasad, jakie w nim obowiązują, a nie według tych, jakie obowiązują w państwie, w którym firma jest zarejestrowana.

Francja wymaga płacy minimalnej

charakterystyka loi macron we francjiSą to przepisy, które w szczególnie dotkliwy sposób uderzyły w nasze rodzime firmy transportowe, które do czasu ich wprowadzenia mogły płacić jeżdżącym za granicom kierowcom według naszych lokalnych stawek. Takie przepisy wprowadziły w życie między innymi takie kraje jak Francja czy Niemcy, a więc wysoko rozwinięte, posiadające mocną i dobrze zorganizowaną gospodarkę. Jeżeli interesuje nas charakterystyka Loi Macron we Francji, warto poprosić odpowiednią firmę o pomoc. Na rynku są obecnie podmioty, które zajmują się przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, szczególnie dla firm transportowych. Wymaga to między innymi szczegółowego wyliczenia tego, ile czasu nasz kierowca spędził na terenie Francji oraz ile godzin w tym czasie pracował. Na podstawie tych danych pracodawca będzie wiedział, ile musi zapłacić temu kierowcy dodatkowo, aby mógł on legalnie pracować na terenie Francji. To niestety obecnie konieczność, z czego cieszą się wszyscy pracownicy objęci tymi przepisami.

Wprowadzenie takiego prawa sprawiło, że pracodawcy są bardziej chętni i zainteresowani tym, żeby zatrudniać francuskich kierowców we Francji. To prawo ma na celu ochronę lokalnego rynku pracy przed zalewem tanich usług wprowadzanych przez obcokrajowców na rynek. Warto znać te przepisy, zanim zaczniemy wysyłać naszych kierowców za granicę naszego kraju. To bardzo ważne, gdyż służby innego kraju mogą nas skontrolować.