Przejdź do treści

Czym spawać ocynkowaną blachę?

 

Moi rodzice zawsze marzyli o dużej rodzinie. Kiedy mama mnie rodziła, pojawiły się jakieś komplikacje i lekarze zapowiedzieli jej, że nigdy więcej nie urodzi dziecka. Mimo, że byłem jedynakiem, rodzice nie rozpieszczali mnie, od małego musiałem wykonywać różne obowiązki domowe.

Lutospawanie karoserii auta

spawarka do lutospawaniaKiedy po dwunastu latach okazało się, że matka znowu spodziewa się dziecka, moi opiekunowie całkiem oszaleli ze szczęścia. Spełniali każde, nawet najbardziej absurdalne życzenie mojego młodszego brata, bo uważali jego narodziny za cud. Efektem takiego wychowania, był okropny charakter Karola. Nie potrafił uszanować niczego, bo był przyzwyczajony, że kiedy zepsuł jedną zabawkę, rodzice zaraz kupowali mu nową. Pewnego dnia jednak miarka się przebrała. Karol dostał na 25. urodziny wymarzone auto z wyższej półki. Oczywiście, długo się nim nie nacieszył. Po niecałym miesiącu jazdy, miał wypadek, w którym mocno uszkodził pojazd. Był ogromnie zaskoczony, kiedy rodzice odmówili mu kupienia nowego auta i urządzili awanturę. W całym moim życiu nie widziałem tak zdenerwowanego ojca. Brat nie miał wyjścia, przyszedł po pomoc do mojego warsztatu samochodowego. Zgodziłem się mu pomóc, ale zastrzegłem, że potraktuję go jak zwykłego klienta. Po oględzinach auta, okazało się, że uszkodzenie jest tak duże, że do naprawy będzie niezbędna dobra spawarka do lutospawania. Nie miałem takiej na stanie, więc musiałem kupić nową. Brat mnie pospieszał, że mógłbym przecież użyć zwykłej spawarki i skończyć naprawę w jeden dzień, albo nawet i w godzinę.

Karol nigdy nie interesował się motoryzacją od strony technicznej, więc musiałem go uświadomić, że karoseria jest wykonana z blachy ocynkowanej. Spawanie zwykłą spawarką spowoduje, że cynk zacznie parować, a bez cynku, będzie ona narażona na powstawanie rdzy.