Przejdź do treści

Budowa maszyn na prąd stały

 

Silniki jak i wszelkiego urządzenia, które w swojej pracy wykorzystują prąd stanowią doskonałe rozwiązania w wielu przypadkach. Różnią się od silników spalinowych tym że nie produkują niekorzystnych dla naszej planety związków, oraz nie wykorzystują cennych zasobów naszej ziemi. Silniki mogą różnić się od siebie rodzajem budowy oraz rodzajem prądu, który wykorzystują do pracy. W tym tekście zajmę się urządzeniami, które wykorzystują w swojej pracy prąd stały. 

Jak zbudowany jest silnik?

silniki prądu stałegoMaszyny jakimi są silniki prądu stałego, składają się na ogół z dwóch głównych elementów, które jako współgrające systemy pozwalają na efektywna prace całego silnika. Jako że pierwszym elementem jest stojan zaś drugim wirnik na początku przedstawię elementy wchodzące w skład stojana. Na początku należy zaznaczyć że stojan składa się z jarzma z nabiegunnikami, następnie w budowie tego elementu można wyróżnić bieguny główne z uzwojeniami wzbudzającymi, bieguny komutacyjne z uzwojeniami komutacyjnymi, uzwojenia kompensacyjne, trzymadła szczotek oraz swego rodzaju tarcze łożyskowe. Wszystkie te elementy składają się na budowę stojana, który stanowi bardzo istotny element, każdego silnika elektrycznego. Wirnik jest to część ruchoma każdego z silnika, a składa się on z rdzenia wykonanego z pakietu blach, następnie można wyróżnić uzwojenie wirnika, które umieszczone jest w żłobkach rdzenia oraz jego obwodzie. Każdy wirnik w swojej pracy potrzebuje komutatora, który pozwala na ciągłość obracania się co przekłada się na działanie całego silnika. Silniki elektryczne na prąd stały stanowią bardzo ciekawe oraz skuteczne rozwiązanie w przypadku maszyn przemysłowych.

Wykorzystanie w pracy urządzeń, które opierają się na działaniu silnika elektrycznego, stanowi bardzo dobre rozwiązanie, gdyż dzięki jego pracy bez problemu możemy wykonać czynności, które podczas ich wykonywania gołymi rękami, mogłyby spowodować ogromne trudności. Właśnie dlatego silniki te doskonale sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu.