Przejdź do treści

Borelioza – szybkie testy

  • przez

 

Ostatnimi czasy bardzo często słyszy się o zachorowaniach na boreliozę czy też na kleszczowe zapalenie mózgu. Obie te choroby roznoszone są przez kleszcze co nie jest dla nas zbyt dobrą wiadomością. Na dzień dzisiejszy znane są jednak sposoby na szybkie przebadanie czy zachodzi ryzyko zakażenia bakteriami wywołującymi wspomniane wcześniej choroby. 

Badanie kleszczy w kierunku boreliozy

badanie na boreliozę cenaCzas wakacji bardzo sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Bardzo dużo osób decyduje się na to by wolny czas spędzić spacerując po leśnych bezdrożach. Nie da się ukryć, że w takim miejscu możemy się naprawdę świetnie zrelaksować. Jednak należy mieć na uwadze ten fakt, że w lasach czyhają na nas najróżniejsze zagrożenia. W szczególności groźne bywają kleszcze. Organizmy te są nosicielami bakterii z grupy Borelia, które wywołują chorobę znaną jako borelioza lub też kleszczowe zapalenie mózgu. Żeby nie dopuścić do rozwoju tejże choroby warto już dużo wcześniej przeprowadzić odpowiednie badania. Jeśli chodzi o badanie na boreliozę-cena jest zależna w dużym stopniu od metody jaką stosuje się przy wykonywaniu tychże testów. Zdecydowanie najczęściej bada się kleszcza metodą PCR. Dzięki niej można ocenić czy jest on nosicielem bakterii z grupy Borrelia. Kluczowy w tym jest jednak przede wszystkim czas. Im szybciej przebadamy kleszcza to tym większa szansa, że unikniemy powikłań związanych z ugryzieniem.

Borelioza jest chorobą, która może rozwijać się w naszym ciele przez bardzo długi okres. Niekiedy niektórzy dopiero po kilkudziesięciu miesiącach dowiadują się o chorobie. Nie warto bagatelizować ugryzienia kleszcza ponieważ im dłużej zwlekamy z jego przebadaniem tym większe jest ryzyko, że dojdzie do rozwoju choroby w naszym organizmie.