Pałka teleskopowa jest nam znana głównie z wyposażenia przedstawicieli porządku publicznego takich jak policja, straż czy ochrona. Jej zastosowanie zostało rozpowszechnione po pierwszej wojnie światowej, a dziś służy za element samoobrony ludzi narażonych na niebezpieczeństwo w ich pracy.
Funkcja samoobronna pałki teleskopowej
Mimo, iż pałkę teleskopową możemy kojarzyć głównie dzięki służbom mundurowym, nic nie szkodzi, abyśmy sami mogli wejść w jej posiadanie. Wbrew pozorom pałka teleskopowa nie zobowiązuje nas do zarejestrowania jej posiadania, gdyż nie jest ona bronią samą w sobie. Niejednokrotnie może jednak uchronić nasze życie. Produkt ten jest dobrym zabezpieczeniem, gdy w naszej pracy istnieje ryzyko kontaktu z niebezpiecznym i nieprzewidywalnym klientom. W posiadanie ich wchodzą więc coraz częściej kierowcy autobusów bądź taksówek. Samo posiadanie pałki teleskopowej nie jest wykroczeniem, jednak użycie jej w innym przypadku niż samoobrona zdecydowanie już nim jest. Wykonane są one najczęściej z trwałego, lekkiego metalu na przykład aluminium. Na zakup i posiadanie pałki nie musimy posiadać pozwolenia o ile nie jest ona wykonana z ciężkiego i twardego materiału. Nie istnieje jednak rozporządzenie, które decyduje o tym jaki materiał oraz ciężkość wyznacza moment kiedy wymagane jest od naz pozwolenie. Produkt ten jest o tyle wygodny, że nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu, jest to zazwyczaj do dwudziestu centymetrów.
Jak dobrze wiemy, z każdej strony może czyhać na nas niebezpieczeństwo. Pałka teleskopowa nie musi być jedynie środkiem obronnym dla mundurowych, ale pracowników, którzy szczególnie są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi klientami, oraz z tymi, którzy są ciągle nowi i nie znamy ich zamiarów, jak ma to miejsce w przypadku kierowców taksówek czy autobusów.