Biologically Appropriate Raw Food czyli tzw. dieta barf jest najbardziej zbliżonym do naturalnego sposobem karmienia zwierząt mięsożernych. Oczywiście poza psem i kotem, według podobnego schematu może przygotować surowe posiłki także dla mniejszych zwierząt towarzyszących jak fretki czy jeże.
Surowizna podana – czyli tajniki diety BARF
Wspomniane angielskie rozszerzenie skrótu BARF jest kwintesencją i myślą przewodnią, najlepiej charakteryzującą skład posiłków stosowanych w tejże diecie. Dieta barf oparta jest w głównej mierze na karmieniu zwierząt surowym mięsem, kośćmi oraz warzywami i owocami w formie papki. Barf jest odpowiedni dla psów w każdym wieku, dostępnych jest wiele kalkulatorów, które obliczają proporcje danych składników, co w znaczący sposób ułatwia przygotowywanie posiłku. Należy pamiętam, że surowe kości (tylko i wyłącznie surowe! Nigdy nie podajemy zwierzętom kości po jakiejkolwiek obróbce termicznej), niektórym psom mogą sprawić problemy, dlatego też powinno się je podawać jedynie czworonogom, które potrafią sobie z nimi poradzić. Musimy to kontrolować, w innym przypadku podajemy jedynie mączkę kostną. Mięso z kośćmi (np szyje z indyka, skrzydło z kurczaka), poza walorami składnikowymi, pomagają również dbać o uzębienie naszych zwierząt. Jeżeli chodzi o proporcje, to dla dorosłego, zdrowego psa przedstawiają się one w następujący sposób: dawka dzienna to 2% masy ciała (przy umiarkowanej aktywności zwierzaka); składniki – 80% posiłku: mięso z mięśnia 50%, żołądki 20%, podroby 15%, mięsne kości 15% oraz pozostałe 20% posiłku to warzywa 75% i owoce 25%.
Prezentowana dieta jest najodpowiedniejszym i najzdrowszym sposobem żywienia zwierząt. Jest ona najbardziej zbliżone do naturalnego pokarmu zwierząt mięsożernych. Takie pożywienie będzie najlepiej przyswajalne przez psy i koty.