Przejdź do treści
balustrada

Balustrady a nowoczesne kowalstwo

Parę dni temu przeprowadziłam się do dużego miasta. Od października zaczynam tutaj studiować, jednak wciąż kompletnie nie znam tego miasta. Póki co musiałam zająć się załatwieniem mieszkania, nie myślałam więc o tym, by zacząć je poznawać.

Dzięki technice balustrady można szybko wykonać

balustradaJednak chyba najwyższy czas na to. Kraków jest piękny wieczorem, ale postanowiłam przejść się za dnia, gdyż wtedy wszystko lepiej widać. Minęłam zakład oferujący usługi ślusarskie – był dość spory. Zazwyczaj ślusarze wynajmują małe pomieszczenia sprawiające wrażenie bardzo skromnych. Ten zakład był nowoczesny i przestronny.
Mijałam przeróżne bramy i ogrodzenia, większość z nich była okazała i nowoczesna.
Takie czasy, teraz każdego prawie stać na taki piękny dom oraz zadbany każdy szczegół wokół niego.
Jednak czymś, co zaskoczyło mnie najbardziej, było kowalstwo. Myślałam, że to wymarły zawód, ale tak bardzo się myliłam! Teraz kowale korzystają z nowoczesnego sprzętu, który ułatwia im pracę. Dzięki temu są w stanie wykonać tanie balustrady w Myślenicach.
Nie wygląda to już tak, jak dawniej, a poza tym jest o wiele bezpieczniejsze. Byłam zdumiona tym odkryciem. Gdy myślałam o kowalstwie, miałam w głowie obraz starego, wąsatego pana, który w pocie czoła wykuwa żarzące się żelazo. Oczywiście w takiej prawdziwej, sporej kuźni. Jak bardzo stereotypowy był to obraz dowiedziałam się dopiero wtedy, gdy sama zajrzałam do nowoczesnej kuźni. Kowale wykonywali tam piękne rzeczy z metalu – szczególnie podobały mi się rozległe bramy i poskręcane fantazyjnie obręcze na schody. Miały swój niepowtarzalny urok. Trzeba bardzo dużo cierpliwości i precyzji żeby wykonać coś tak kunsztownego. Będąc w szoku po dokonanym odkryciu przechadzałam się jeszcze długo uliczkami Krakowa. Nie zauważyłam nawet, kiedy zaczęło się robić ciemno.

Oczarowana zawodem kowala zapomniałam nawet o takich sprawach, jak głód czy potrzeby fizjologiczne. Po powrocie do domu opowiedziałam ze szczegółami mojemu bratu to, co widziałam na własne oczy. On jednak nie wydawał się zachwycony, nie ma takiego zmysłu artystycznego jak ja. Zrezygnowana poszłam spać.