Przejdź do treści

Alkoholizm czyli nadmierne spożywanie alkoholu

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że alkoholizm to choroba zaliczana do zaburzeń psychicznych. Alkoholizm polega na utracie kontroli co do ilości spożywanego alkoholu. Choroba ta zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie – osoba wypija jedno piwo co kilka dni, lampkę wina.

Pomoc psychologiczna dla osób uzależnionych od alkoholu

psycholog jelenia góraOrganizm bardzo szybko uodparnia się na daną dawkę alkoholu, więc by poczuć się zrelaksowanym, dana osoba musi pić więcej alkoholu. W końcu nie wyobraża sobie ona spędzenia jednego dnia, wieczoru bez spożycia konkretnej ilości alkoholu. Dochodzi nawet do tego, że osoba uzależniona woli zrezygnować z zakupu środków niezbędnych do życia, by mieć pieniądze na alkohol. W ciężkich przypadkach uzależnienia dana osoba może decydować się na kradzieże i kłamstwa, byle tylko zdobyć alkohol. Alkoholik nigdy nie przyzna się do tego, że jest uzależniony. Wiele może tutaj zdziałać rodzina. Trzeba namówić osobę uzależnioną, by dała sobie pomóc i zaproponować jej skorzystanie z pomocy takiego specjalisty jak psycholog jelenia góra – korzysta on z różnych metod terapeutycznych, dzięki którym można wyciągnąć daną osobę ze szponów nałogu. Czasem nałóg jest tak silny, że sama terapia, zapisanie się do grupy anonimowych alkoholików nie pomoże. Wtedy konieczne jest leczenie odwykowe. Na odwykach pracują zarówno psychologowie, psychoterapeuci jak i lekarze psychiatrzy. W początkowym okresie leczenia prowadzony jest detoks.

Trwa on zazwyczaj dwa tygodnie i polega głównie na leczeniu farmakologicznym. Później przechodzi się do terapii indywidualnej oraz terapii grupowej. Pobyt na odwyku trwać może nawet kilka miesięcy. Po leczeniu odwykowym alkoholik nadal musi pojawiać się na terapii dla osób uzależnionych, by utrzymać ten stan oraz nie wrócić z powrotem do spożywania alkoholu.